Sprawdź kiedy warto udać się do psychologa

Psycholog to specjalista, który zajmuje się leczeniem psychologicznym. Psychologia jest bardzo obszerną dziedziną wiedzy, a jej znajomość pozwala stawiać prawidłowe diagnozy i pomagać potrzebującym. Dbanie o zdrowie psychiczne nie jest powodem do wstydu. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy skorzystać z pomocy specjalisty.

Wiedza psychologa

Dobry specjalista to taki, który posiada wiedzę na najważniejsze tematy dotyczące psychologii. Wśród nich warto wymienić Zachowania oraz procesy psychologiczne, procesy myślowe, zasady społeczne, sposób funkcjonowania ludzkiej psychiki. Aby zostać psychologiem, potrzeba szerokiej wiedzy, a także niezbędnych umiejętności. Z pewnością przydaje się empatia, umiejętność nawiązania kontaktu z innym człowiekiem. Specjalista powinien być dobrym słuchaczem, potrafić odczytywać dobrze zarówno gesty werbalne, jak i te niewerbalne. Specjalista pomaga w rozwiązaniu wielu problemów, może także wykonywać testy psychologiczne, zajmować się poradnictwem, wydawać orzeczenia specjalistyczne oraz zaświadczenia psychologiczne. Kiedy należy udać się do psychologa? O tym poniżej.

Wskazania do wizyty u specjalisty

Każdy człowiek, niezależnie od wieku i płci, jest narażony na problemy, których rozwiązanie wymaga wizyty u psychologa. Oto wskazania do skorzystania z pomocy tego specjalisty:

  1. Drażliwość, smutek, przygnębienie – utrzymujące się przez dłuższy czas.
  2. Zmiany nastroju, problemy ze snem.
  3. Brak satysfakcji z życia, kontaktów z bliskimi.
  4. Kryzysowe sytuacje, takie jak śmierć bliskiej osoby, utrata posady, rozstania, problemy z relacjami.

Do psychologa warto wybrać się również z dzieckiem, które ma problem związany z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji. Bardzo ważne jest to, aby być czułym rodzicem, który nie bagatelizuje niepokojących objawów.
Specjalista pomoże również osobom, które nie mają motywacji do osiągania sukcesów w pracy, czują się wypalone.

Odrzuć swoje obawy

Wiele osób obawia się wizyty u psychologa. Powody mogą być różne, ale najczęściej chodzi o wstyd. Chociaż świadomość w kwestii dbania o zdrowie psychiczne rozwija się, wciąż można spotkać się z nieprzyjemnymi opiniami na temat tych, którzy z takiej pomocy korzystają. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze jest zdrowie, a nie opinia innych.
Ludzie często boją się również, że specjalista wyjawi komuś tematy poruszane na wizycie. Warto pamiętać, że wykonawcę tego zawodu obowiązuje tajemnica zawodowa, a także zapisy zawarte w kodeksie etycznym.

Przed pierwszą wizytą

Jeśli już zdecydowałeś się na wizytę, warto się do niej odpowiednio przygotować. Pierwsze spotkanie polega zazwyczaj na poznaniu się i stworzeniu podstaw do opracowania planu współpracy. Warto więc zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami, aby móc odpowiednio przekazać swoje potrzeby na pierwszej wizycie. Pamiętaj również o tym, że pozytywne efekty przyjdą po pewnym czasie. Jedna wizyta nie wystarczy, aby rozwiązać wszystkie problemy. Terapia to proces, który musi trwać, aby był skuteczny.