Zdrowe żywienie? Sprawdź jak poradzić sobie z problemem podjadania

Podjadanie to problem, który dotyczy sporej ilości osób. Jest to prosty sposób na pojawienie się problemów takich jak nadwaga i otyłość. Podjadanie wpływa negatywnie na stan zębów, odżywienie organizmu, pracę układu trawiennego, a to tylko niektóre przykłady skutków tego nawyku. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące zwalczania podjadania, które pomogą uporać Ci się z problemem. Zapraszamy do lektury.

Poznaj przyczynę i rozwiąż problem

Aby rozwiązać problem podjadania, warto poznać jego przyczynę. Oto kilka najpowszechniejszych:

  1. Nagroda – awans w pracy, udana sesja na studiach, a może inne ważne osiągnięcie? Jeśli Twoją nagrodą jest niezdrowa przekąska, idziesz złą drogą. Warto się nagradzać i mobilizować, ale należy również dbać o swoje zdrowie. Zamiast niezdrowych przekąsek, postaw na miły wyjazd, zakup ciekawej książki lub filmowy seans z bliskimi. Możliwości jest wiele, wystarczy jedynie poszukać dobrych rozwiązań.
  2. Zadbaj o dietę – jesz, kiedy odczuwasz wilczy apetyt i to, co akurat jest pod ręką? To prosta droga do otyłości i nadwagi. Zaplanuj swoje posiłki w taki sposób, aby przerwy między nimi nie były zbyt długie. Zastanów się także, co zjesz i wybieraj żywność, która jest zdrowa. Aby kontrolować dietę, warto założyć dzienniczek i zapisywać wszystkie najważniejsze informacje.
  3. Przygotuj listę zakupów – zapisz na nie to, co jest zdrowe. Warto się wcześniej przygotować, aby uniknąć kupowania tego, co niezdrowe.
  4. Znajdź sposób na zdrowy relaks – jeśli jesz, aby poradzić sobie ze stresem i negatywnymi uczuciami, musisz znaleźć inny sposób. Warto postawić na relaks z książką lub przyrządzić sobie domowe spa.

Przekąski mogą być zdrowe

Warto nie rezygnować całkowicie z przekąsek. Zawsze dobrze jest mieć pod ręką coś, co uciszy głód, ale nie dostarczy pustych kalorii. Doskonale sprawdzą się słupki surowych warzyw, zupa krem, warzywa pieczone w piekarniku, suszone owoce czy mini kanapki z warzywami i chudą wędliną lub serem.
Pamiętaj także, że nawodnienie organizmu to bardzo ważna kwestia, o którą należy zadbać. Pij wodę mineralną. Jeśli chcesz nieco urozmaicić jej smak, dodaj kilka plastrów cytryny lub pomarańczy. Dobrym dodatkiem jest także mięta, która orzeźwia i nadaje wodzie przyjemnego smaku.

Zdrowe żywienie wchodzi w nawyk

Zdrowy tryb życia oznacza wiele korzyści. Pierwsze tygodnie mogą być trudne, ale później będzie już tylko lepiej. Warto być wytrwałym na początku, aby później bez problemu prowadzić zdrowy tryb życia. Pamiętaj, że zdrowe żywienie wchodzi w nawyk i pozostaje z nami na całe życie.