Olej kokosowy- skarbnica zdrowia.

Olej kokosowy jest jednym z najbardziej popularnych olejów na świecie. Używany jest do celów spożywczych oraz kosmetycznych ze względu ma swoje niezwykłe właściwości.Nie tak dawno uzyskał nawet tytuł superfoods. Pozyskiwany jest z twardego miąższu orzecha kokosowego. Podlega procesowi tłoczenia. Jest on najcenniejszym i najbogatszym źródłem średniołańcuchowych trójglicerydów (czyli tak zwanych kwasów MCT). Z badań wynika, że kwasy te mają pozytywny wpływ na kondycję naszej skóry, walczą ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu czy pomagają walczyć z otyłością. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje oleju kokosowego: rafinowany i nierafinowany.

Zdrowie a olej kokosowy

Nierafinowany ma co prawda więcej wartości odżywczych i jest zdrowszy, ale nie nadaje się do obróbki w kuchni. Raczej nie powinno się go używać do smażenia czy pieczenia. Olej rafinowany jest bardziej przetworzony i ma mniej wartości odżywczych. Podlega procesowi oczyszczania, który sprawia, że olej traci swój charakterystyczny smak, zapach oraz większość cennych składników odżywczych. Za to możemy go użyć do pieczenia czy smażenia. Olej kokosowy jest bardzo kaloryczny. Ma prawie 900 kalorii w stu gramach. Za to jest skarbnicą ważnych dla naszego zdrowia witamin i składników mineralnych m.in. wapnia, magnezu czy kwasu foliowego. Olej ten znalazł również zastosowanie w medycynie. Według badań wykazuje on silne właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze.

Wszystko za sprawą kwasu laurynowego, który ma dzialanie powstrzymujące namnażanie się szkodliwych bakterii. Ostatnio coraz bardziej popularne staje się ssanie oleju oraz używanie go zamiast pasty do zębów. Dla mniej odważnych też jest alternatywa. Na rynku pojawiły się pasty i środki do higieny jamy ustnej z dodatkiem tego oleju.Olej kokosowy jak już wcześniej wspomniałem pomaga w redukcji wagi, dlatego znajdzie również zastosowanie u osób borykających się m.in. z cukrzycą typu drugiego. Kokosowe szaleństwo ogarnęło również branżę kosmetyczną. Olej kokosowy możemy używać zamiast kremu do rąk, balsamu do ciału, czy odżywki/maski do włosów. Świetnie sprawdzi się do włosów suchych oraz cery przesuszonej, wymagającej silnego nawilżenia.