Badania krwi – sprawdź dlaczego warto wykonywać je regularnie

Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne. Konieczne jest wykonywanie regularnych badań, dzięki czemu możliwe jest szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie szybkiego leczenia. Jednym z bardzo ważnych badań, jest morfologia krwi. Kiedy warto ją wykonać? O czym mogą informować wyniki badań? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej. Zachęcamy do lektury.

Wskazania do morfologii

Wspomniane badanie krwi warto wykonywać regularnie. Szczególnie ważne jest w przypadku określonych objawów. Mowa tutaj o przewlekłym zmęczeniu i osłabieniu, nawracających infekcjach czy bólach kostnych. Takie badania warto także wykonać w przypadku skłonności do siniaków oraz trudno gojących się ran. Główne parametry tego badania to hematokryt, hemoglobina, neutrofile, monocyty, trombocyty, średnia objętość krwinek czerwonych, średnia zawartość hemoglobiny.

Wyniki badania

Dzięki badaniom krwi można wykryć różne nieprawidłowości. Mowa tutaj o stanach zapalnych, alergiach, infekcjach, anemii, chorobach krwi, nowotworach, zaburzeniach odporności i innych. Badanie tego rodzaju pozwala także na wykrycie cukrzycy. Warto robić je regularnie, nawet, jeśli wszystko wydaje się w porządku. Badanie warto wykonywać raz w roku, a wyniki przedstawić lekarzowi.
Jeśli obawiasz się, że badanie będzie bolesne, możesz przestać się martwić. Aby wyniki były wiarygodne, warto przygotować się odpowiednio do morfologii. Na kilka dni przed badaniem trzeba powstrzymać się od podejmowania intensywnego wysiłku fizycznego. Na morfologię trzeba stawić się na czczo, trzeba zrezygnować z picia kawy oraz herbaty przed badaniem.

NFZ a może prywatnie

Nie jest tajemnicą, iż na badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba często czekać przez długie tygodnie. Jeśli zależy Ci na szybkim uzyskaniu wyników, warto rozważyć udanie się na badanie prywatne. Wówczas unikniesz kolejek. Dobrym sposobem jest także wykupienie ubezpieczenia prywatnego, które zapewnia dostęp do wielu specjalistów oraz wysoką jakość usług. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj, aby zadbać również o kwestie związane z leczeniem szpitalnym.

Zakończenie

Dbanie o zdrowie to nie tylko zdrowa dieta, unikanie używek i aktywność fizyczna. Warto również kontrolować swój stan zdrowia, a najlepszym na to sposobem są regularne badania. Te dotyczące krwi warto robić raz w roku, gdyż dzięki wynikom można wykryć wiele ewentualnych nieprawidłowości. Należy pamiętać, iż szybkie ich wykrycie to szansa na lepsze efekty wprowadzonego leczenia. Chociaż o tych badaniach należy pamiętać zawsze, w szczególnych przypadkach ich wykonanie jest konieczne. Mowa tutaj o niepokojących objawach, które mają negatywny wpływ na samopoczucie i komfort funkcjonowania. Wówczas należy umówić się i wykonać badanie. Jeśli chcesz uniknąć kolejek, skorzystaj z prywatnych usług. Warto również rozważyć opcję ubezpieczenia prywatnego, które daje wiele możliwości i zapewnia komfort.