Olej rycynowy: jego główne korzyści zdrowotne.

Czy słyszeliście kiedyś o oleju rycynowym? Olej ten jest produkowany wyłącznie z nasion rącznika pospolitego. Chociaż jest często używany jako naturalny kosmetyk, ma również wiele korzyści zdrowotnych. Należy jednak stosować go z ostrożnością, ponieważ może mieć poważne skutki uboczne, zwłaszcza w przypadku przedawkowania. Jakie są jego główne korzyści zdrowotne? Jak używać go bez ryzyka? Wyjaśniamy, jak bezpiecznie korzystać z właściwości tego olejku!

Olej rycynowy a zdrowie – silny środek przeczyszczający.

Jego działanie przeczyszczające nie jest już kwestionowane. Rzeczywiście, poprzez stymulowanie jelita cienkiego i okrężnicy, olej rycynowy pozbywa się większości zaparć, nawet tych najbardziej opornych. Ten olej roślinny jest zatem tradycyjnie stosowany jako środek przeczyszczający.

Jednak jego spożycie jest niebezpieczne: przedawkowanie może prowadzić do intensywnej biegunki, powodując niebezpieczne odwodnienie. Może to prowadzić do śmierci, szczególnie u dzieci.
Istnieje również ryzyko interakcji lekowych, zwłaszcza z lekami przeciwzapalnymi. Dlatego przed spożyciem tego oleju należy zawsze zasięgnąć porady lekarza i skrupulatnie przestrzegać zalecanego czasu trwania i dawkowania. Ponadto stosowanie doustne jest przeciwwskazane w okresie ciąży, karmienia piersią i u niemowląt.

Zastosowanie zewnętrzne oleju rycynowwgo.

Stosowanie oleju rycynowego na skórę lub skórę głowy nie stanowi żadnego realnego zagrożenia, poza ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznej (np. zaczerwienienie, swędzenie, egzema). Ale który produkt tego nie robi?
Jako środek zapobiegawczy, przed pierwszym użyciem na większej powierzchni, wlej kilka kropel w zgięcie łokcia. Radzimy również, aby wybrać produkt dobrej jakości, aby w pełni wykorzystać korzyści dla zdrowia i urody oleju rycynowego. Ideał? Organiczny olej z pierwszego tłoczenia (rozumiany jako nierafinowany), pozyskiwany pod pierwszym zimnym ciśnieniem.

Korzyści zdrowotne: dlaczego warto stosować olej rycynowy na skórę?

Olej ten ma ciekawe właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Można go więc stosować w masażu, aby złagodzić bóle mięśniowe i stawowe, a nawet kolki u niemowląt! W tym drugim przypadku rozgrzej niewielką ilość oleju w dłoniach, a następnie delikatnie masuj brzuszek dziecka w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Inną ciekawą opcją jest stosowanie przez kilka dni kompresu nasączonego olejem rycynowym, który zmiękczy nagniotki i modzele. W praktyce wystarczy “zakleić” kompres taśmą, aby utrzymać go na miejscu i zmieniać raz dziennie. Należy pamiętać, że ta wskazówka działa również do usuwania kurzajek. Jednak w tym przypadku lepiej jest zmieniać kompres dwa razy dziennie.

Jak stosować olej rycynowy przeciw bezsenności?

To zastosowanie jest mniej znane, ale ten olej roślinny jest rzeczywiście uważany za mający właściwości łagodzące. Należy jednak traktować ją jako “pomocną dłoń”, którą należy stosować jako uzupełnienie leczenia bezsenności. Rzeczywiście, w normalnych okolicznościach, to nie wystarczy na własną rękę, aby poprawić zaburzenia snu . Namocz w nim watę i włóż do uszu przed snem. Nałóż go w formie okładu na godzinę na splot słoneczny. Ta opcja jest jednak bardziej restrykcyjna. Najpierw należy podgrzać olej, uważając, aby się nie zagotował, a następnie namoczyć w nim duży kawałek materiału, przykryć go folią spożywczą lub taśmą dermalną i przytrzymać paskiem krepy. Następnie umieść nad nim butelkę z gorącą wodą, aby utrzymać ciepło.

Jak stosować olej rycynowy na włosy?

Wreszcie, olej rycynowy jest również bardzo dobry dla zdrowia i urody włosów. Pozwala on na dogłębne odżywienie włosów, a w razie potrzeby nawet na ich odrastanie. Delikatnie masuj nim skórę głowy, aby zwalczyć łupież i przyspieszyć wzrost włosów. Stosuj go bezpośrednio u nasady, na długościach i końcach włosów, aby uzyskać lśniące, gęste i pozbawione rozdwojonych końcówek włosy. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest zrobienie maski do włosów na noc przed. Pamiętaj o założeniu czepka na włosy, aby chronić poduszkę! Następnego dnia, po prostu umyj włosy jak zwykle.
Jeśli chodzi o dawkowanie, zazwyczaj wystarczy jedna do dwóch łyżek stołowych na zabieg. Warto również wiedzieć: mężczyźni mogą używać tego olejku do pielęgnacji brody.