Salmonella to bakterie wydzielające toksyny, które mogą powodować ostre zapalenie jelit u ludzi, salmonellozę. Salmonelloza jest jedną z najczęstszych chorób bakteryjnych u ludzi. Salmonella to bakterie wydzielające toksyny, które mogą powodować ostre zapalenie jelit u ludzi, salmonellozę. Salmonelloza jest jedną z najczęstszych chorób bakteryjnych u ludzi.
Sposób skażenia salmonellą.
Głównym sposobem zakażenia jest spożycie wody lub żywności (jaj, nabiału, mięsa, produktów zbożowych itp.). Jest to zakażenie toksynami pokarmowymi. Należy uważać na gryzonie, nosicieli salmonelli w ich mikrobiocie.
Objawy zakażenia salmonellą.
Typowe zakażenie Salmonellą objawia się nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, gorączką i biegunką, często krwawą. Objawy te mogą utrzymywać się przez kilka dni, do tygodnia. Z reguły chorobę leczy się doustnym nawadnianiem, ale bez leczenia po kilku dniach. U niemowląt i osób starszych konieczne jest jednak nawodnienie i może być przepisana antybiotyko terapia: biegunka może szybko doprowadzić do zagrażającego życiu odwodnienia lub do inwazyjnej infekcji gorączkowej, takiej jak dur brzuszny. Dlatego u dzieci należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Salmonella występuje w przewodzie pokarmowym wielu zwierząt domowych i dzikich, gdzie często zakażenie przebiega łagodnie i bezobjawowo. Jednakże zakażone zwierzęta mogą rozsiewać Salmonellę i w ten sposób być źródłem zakażenia dla innych zwierząt lub ludzi. Salmonella może znajdować się w skażonym mięsie, kiełbasach lub surowych jajach (np. majonez, mus czekoladowy) lub jajach, które nie zostały wystarczająco podgrzane. Salmonellę można znaleźć w jajach kurzych poprzez odchody niosek, ale także poprzez jajniki niosek.
Salmonella rozmnaża się w temperaturze 7 stopni Celsjusza i wyższej. Zabija się je poprzez staranne podgrzanie paszy do temperatury co najmniej 70 stopni Celsjusza. Aby uniknąć zakażeń salmonellą przenoszonych przez żywność, zaleca się przestrzeganie zasad higieny w kuchni.
Wskazówki dotyczące unikania zakażeń przenoszonych przez żywność.
- Świeża żywność podczas zakupów.
W przypadku łatwo psującej się żywności należy zawsze dbać o jej świeżość. Surowe mięso, produkty mięsne (mięso mielone), ryby i inne wrażliwe produkty powinny być przewożone ze sklepu do domu w izolowanej torbie, szczególnie przy dłuższych zakupach lub podczas podróży samochodem. Mrożonki powinny być kupowane jako ostatnie i przechowywane w lodówce. - Zwróć uwagę na higienę w kuchni.
Zasadniczo przed użyciem jakiejkolwiek żywności należy sprawdzić jej datę ważności. Świeża żywność powinna być dokładnie oczyszczona lub obrana przed przetworzeniem. Jeśli używane są surowe produkty, takie jak jaja, ryby lub mięso, podczas przygotowywania w kuchni należy używać różnych desek do krojenia, misek i noży. Po kontakcie z mięsem, jajami lub rybami należy umyć nie tylko ręce, ale również powierzchnie robocze, które miały kontakt z surową żywnością. Mrożonki powinny być w miarę możliwości rozmrażane w lodówce, a nie w temperaturze pokojowej. Rozmrożona żywność nie powinna być ponownie zamrażana. - Unikaj długotrwałego przetrzymywania ciepłych potraw.
Aby zniszczyć patogeny takie jak salmonella, gotowana żywność musi osiągnąć temperaturę rdzenia co najmniej 70 stopni Celsjusza. Aby sprawdzić przebieg gotowania, temperaturę tę można sprawdzić za pomocą termometru do pieczenia. Omlety powinny być zawsze dokładnie ugotowane, jajka na śniadanie powinny być gotowane przez co najmniej pięć minut. Świeża ryba powinna być gotowana do momentu, aż będzie nieprzezroczysta i łatwa do krojenia. Ugotowane potrawy powinny być spożywane jak najszybciej i nie powinny być długo przechowywane w cieple. - Właściwe przechowywanie mleka i przetworów mlecznych oraz postępowanie z nimi.
Mleko jest również dobrym podłożem dla bakterii i patogenów. Dlatego przedsiębiorstwa produkujące lub przetwarzające produkty mleczne podlegają bardzo surowym zasadom higieny.
Konsumenci muszą zadbać o to, aby podczas pracy z mlekiem i produktami mlecznymi zawsze zachować zimną krew. Pomimo ścisłych kontroli, każdy produkt mleczny może nadal stanowić szczątkowe ryzyko zakażenia patogenami.
Mleko dla niemowląt.
- Dokładne mycie butelek po użyciu (zmywarka), niepotrzebna sterylizacja. Wysuszyć na powietrzu bez wycierania.
Właściwa higiena rąk (mycie mydłem) przed przygotowaniem butelki. - Wszystkie przygotowane i podgrzane butelki muszą być szybko gotowe (w ciągu godziny). Jeśli butelka nie zostanie wypita w całości, resztę należy wyrzucić i nie przechowywać, nawet w lodówce.
- Nie należy trzymać łyżki miarowej w puszce z mlekiem w proszku, chyba że istnieje specjalne rozwiązanie (mocowanie pod pokrywką). Nie należy dotykać proszku palcami. Wyczyść gałkę tak jak butelki i przechowuj ją w suchym i czystym miejscu.
- Najlepiej byłoby, gdyby puszki z mlekiem dla niemowląt (płynnym i w proszku) były przechowywane w lodówce, nawet jeśli nie jest to napisane na etykietach. Mleko w proszku powinno być wyrzucone po miesiącu od otwarcia (należy zwrócić uwagę na datę otwarcia na puszce).