Generator ozonu

Ozon to atopowa odmiana tlenu o właściwościach aseptycznych i toksycznych, który naturalnie występuje w stratosferze, a jego rolą jest pochłanianie nadfioletu generowanego przez Słońce. Ozonator to urządzenie produkujące ozon, który utlenia komórki mikroorganizmów, doprowadzając do zniszczenia bakterii, wirusów i grzybów. Za pomocą tego urządzenia odmiana tlenu trafia do wszelkich zakamarków, a samo ozonowanie jest bardzo popularne w hotelach, przedszkolach, a coraz częściej również w domach prywatnych. Przewagą ozonatora nad odświeżaczem powietrza jest fakt, że nie maskuje on przykrych zapachów za pomocą aromatyzowanego aerozolu, a usuwa je. W dobie pandemii, kiedy wirusy przerażają nas bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, ozonator zyskuje coraz większą popularność i zapewnia ludziom komfort przebywania w pomieszczeniach, w których nie ma ani wirusów, ani bakterii i grzybów.

Jak działa ozonator?

Ozon jako gaz dociera w każde miejsce, w którym włączony zostaje ozonator, likwidując drobnoustroje. Oczywiście, skoro niszczy pleśń, bakterie, grzyby i wirusy, ma również negatywny wpływ na człowieka, dlatego ozonowanie powinno odbywać się podczas jego nieobecności. Na szczęście gaz nie unosi się w pomieszczeniu długo, dlatego po porządnym przewietrzeniu mieszkańcy mogą bez obaw korzystać ze swojego lokum. Najnowsze badanie wykazują, że ozon działa destrukcyjnie również na koronawirusy niszcząc ich otoczkę lipidową, co spotęgowało jego popularność. Pośród bakterii, z którymi gaz ten bez problemu się rozprawia znajdują się na przykład Salmonella czy bakteria E. Coli. Ozonator to również świetne urządzenie do pomieszczeń, które w wyniku nieprawidłowej wentylacji i nadmierną wilgoć narażone są na wytwarzanie się niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Właściwe urządzenie dostosowane do potrzeb

Zanim zdecydujemy się na zakup ozonatora, warto zainteresować się urządzeniami najwyższej jakości. Inwestycja w droższy sprzęt może oszczędzić nam sporo wydatków w przyszłości. Większość generatorów ozonu bazuje na technologii płytek ceramicznych, które są podatne na awarie i mogą być szkodliwe. Duża ilość wielotlenków azotu, które wytwarzają te ozonatory, może niszczyć urządzenia elektroniczne, obrazy, meble, a także skórzane elementy wyposażenia domu. Dodatkowo powietrze po takim ozonowaniu może uczulać niektórych alergików. O wiele lepszym generatorem ozonu jest ten zawierający lampy powlekane platyną i irydem. Producenci zapewniają, że są o wiele mniej podatne na usterki, dzięki czemu nie ma potrzeby, by wymieniać elementy urządzenia i narażać się na kolejne koszty. Warto również wybrać ozonator o odpowiedniej wydajności. Jeśli zamierzamy używać go tylko w samochodzie, nie ma potrzeby kupować urządzania wyprodukowanego do mieszkań, a z kolei generator samochodowy z pewnością nie wystarczy, jeśli będziemy chcieli odkażać lokal lub przestrzeń mieszkalną. Specjaliści w zakresie sprzedaży ozonatorów z pewnością będą mogli udzielić nam rady na podstawie zgłoszonych oczekiwań.