Moje dziecko boli brzuszek. Co robić?

Dzieci często skarżą się na bóle brzucha. Pytanie brzmi, czy jest to tylko ból funkcjonalny (tzn. bez towarzyszącej choroby fizycznej), czy też jest on objawem choroby.

Bóle brzucha.

Bóle brzucha mogą być bardzo dokuczliwe, ale na szczęście w większości przypadków nie są poważne. Są one bardzo częste u dzieci w wieku szkolnym. Jeśli nie ma innych objawów, ty i twoje dziecko powinniście być spokojni. Wyolbrzymiony lęk wokół dziecka może mieć znaczący wpływ na życie codzienne (z absencją w szkole), a także nasilenie dolegliwości bólowych.
Ból brzucha czasami wyraża obecność choroby organicznej, której towarzyszą inne objawy. Krótki przegląd znaków, na które należy zwracać uwagę.

Twoje dziecko skarży się na ból brzucha. Jeśli jest to izolowana dolegliwość (bez innych objawów), występująca rzadko, i jeśli ból wydaje się umiarkowany, jest to powszechne i zdarza się każdemu!
Jeśli te bóle utrzymują się, powtarzają się, to jest to kwestia przewlekłego bólu brzucha, który często jest funkcjonalny. Bóle brzucha lokalizują się w okolicy pępka lub przechodzą z prawej na lewą stronę. Rzadko trwają długo (kilka minut) i często znikają, gdy dziecko jest rozproszone lub idzie do toalety. Poza tymi bólami brzucha dziecko je normalnie, jego stan ogólny nie zmienił się, nie skarży się na nic innego, normalnie przybiera na wadze, nie ma bólów w nocy. Jest to prawdopodobnie zwykły skurcz brzucha, który na pierwszy rzut oka nie jest niczym niepokojącym.
Powtarzające się bóle brzucha, bez żadnych innych objawów, mogą być również związane z lękiem spowodowanym zmianą: przeprowadzką, rozpoczęciem opieki nad dzieckiem, rozłąką z rodzicami, bezrobociem, śmiercią kogoś bliskiego itp. Bóle często występują w identycznych warunkach (przed wyjściem do szkoły, przed snem, podczas posiłków itp.). To jest wtedy prawdziwy język ciała, aby mówić o jego niepokoju, smutku, lęku. Jeśli tak się dzieje (np. rozpoczęcie przedszkola, szkoły), nie wahaj się porozmawiać z dzieckiem, wyjaśnić mu sytuację (nawet jeśli jest bardzo małe, twoje słowa dodadzą mu otuchy i pomogą mu przez to przejść): “Muszę wrócić do pracy, w tym czasie zostaniesz w przedszkolu, będziemy się tobą dobrze opiekować. Wrócę po ciebie pod koniec dnia”.

W jakich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem pediatrą?

Należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, jeśli dziecko, niezależnie od wieku, skarży się na nagły, silny, krótkotrwały, ale nasilający się ból brzucha i jeśli ma inne objawy. Ostry ból jest zwykle związany z zaburzeniem organicznym i towarzyszy mu jeden lub więcej innych objawów. Ból, który budzi się w nocy, który jest dokładnie zlokalizowany (poza obszarem pępka) jest podejrzewany o przyczynę organiczną. Są one bardzo zróżnicowane i mogą dotyczyć różnych narządów.

Zaparcia.

Jeżeli jest to dziecko, krzyczy, wydaje się być niespokojne, jest całe czerwone, są ślady krwi w jego stolcu, który jest również bardzo twardy i ma trudności z wydostaniem się, jego brzuch jest napięty.

Biegunka.

Jego stolce są bardzo płynne i pojawiają się nagle w obfitości i kilka razy dziennie, cierpi i jest pobudzony.

Zapalenie żołądka i jelit.

Jeżeli bólowi brzucha i biegunce towarzyszą wymioty, gorączka, utrata apetytu itd.
Jeśli ból umiejscowiony jest w prawej dolnej części brzucha, dziecko jest blade, ma gorączkę i wymiotuje. Może to być atak zapalenia wyrostka robaczkowego. Dziecko nie powinno jeść ani pić. Nie należy zwlekać z konsultacją z lekarzem.
Jeśli dziecko cierpi na zaparcia i wymioty (bez gorączki), może to być niedrożność jelit.
U dziecka w wieku od 6 miesięcy do 3-4 lat może wystąpić ostra niedrożność jelit z powtarzającymi się bolesnymi napadami brzucha bez gorączki, a nawet wymiotów.
Inne objawy towarzyszące powinny budzić niepokój: żółtaczka, pieczenie przy oddawaniu moczu, gorączka, czerwone lub czarne stolce, ból głowy, zielone lub żółte wymiociny.
Mnogość możliwych chorób (alergie pokarmowe, infekcje dróg moczowych, laryngologiczne, itd.) powinna skłonić Cię do zachowania czujności, poprzez monitorowanie objawów towarzyszących. We wszystkich przypadkach, wpływ na wzrost dziecka (traci ono na wadze lub nie przybiera wystarczająco dużo) jest oznaką patologii organicznej. Na wszelki wypadek nie wahaj się zasięgnąć porady lekarza. Wczesna konsultacja pozwoli na szybsze znalezienie odpowiedniego i skutecznego leczenia.

Niemowlę.

W przypadku niemowlęcia, które poza tym czuje się dobrze, może to być zwykła kolka: bólowi brzucha mogą towarzyszyć trudności w wypróżnianiu (ale dziecku w końcu się to uda), gazy, wzdęcia, regurgitacja, spójne lub miękkie stolce. Stwierdzenie obecności, umiejscowienia i przyczyny bólu u niemowlęcia jest szczególnie trudne. Nie wahaj się skonsultować z lekarzem. Jeśli Twoje dziecko jest karmione butelką, sprawdź podczas przygotowywania mieszanki, czy przestrzegasz dawek zalecanych przez producenta mleka.