Przywykliśmy do tego, że o grzybicy mówi się głównie w kontekście stóp, czasem paznokci – a to akurat za sprawą coraz popularniejszych zabiegów kosmetycznych. Okazuje się, że grzybica może pojawić się także w innych miejscach. Grzybica skóry głowy co to oznacza – przeczytaj!
Jak objawia się grzybica na głowie?
Pierwszym symptomem, który powinien nas zaalarmować jest uczucie swędzenia, suchości i wypadania włosów. Jeśli nie pomagają nam szampony nawilżające lub przeciwłupieżowe, wybierzmy się do specjalisty i sprawdźmy, czy nie przytrafiła nam się grzybica, a dokładniej powierzchniowa grzybica strzygąca. Jej efektem są właśnie ogniska zapalne, które zwykle formują się w placki, z których włosy wypadają.
Jak zdiagnozować grzybicę głowy?
Tu pomoże wyłącznie lekarz dermatolog – to on może skierować nas na badanie skóry głowy pod mikroskopem i dzięki temu określić, z jakim typem choroby mamy do czynienia. Dodatkowo często zleca się także badanie mikrobiologiczne – ono jeszcze dokładniej pozwala określić odmianę grzyba, który zaatakował naszą skórę.
Zdrowie – jak zapobiegać grzybicy skóry głowy?
Pierwszą i podstawową czynnością jest oczywiście dokładne i częste mycie włosów. Na drugim miejscu – suszenie i korzystanie z własnych akcesoriów. To bardzo proste i niewymagające czynności, a mogą uchronić przed wieloma innymi dolegliwościami. Grzybica należy bowiem do grupy chorób, którą zarażamy się poprzez kontakt z osobą zakażoną. A ta może nawet nie mieć pojęcia, że jest nosicielem, bowiem niektórzy pacjenci przechodzą grzybicę skóry głowy całkowicie bezobjawowo.
Czy grzybicą skóry głowy można zarazić się od psa lub kota?
Wydawałoby się, że specyfika organizmów naszych pupili znacznie różni się od naszej, ale jak wiadomo, są takie schorzenia, które nasze gatunki dzielą. Należy do niej właśnie grzybica skóry. Jest ona przenoszona najczęściej przez szczenięta i kocięta, dlatego zanim upewnimy się, że dane zwierzę jest „bezpieczne”, unikajmy kontaktu bezpośredniego i uczmy tego naszych najmłodszych.