Wszystko o stawach

Układ kostny człowieka składa się z ponad dwustu kości, które połączone są ze sobą stawami o różnej wielkości i budowie. Stawy pracują, nawet kiedy wykonujemy pozornie prozaiczne czynności, a gładka chrząstka, którą są pokryte, chroni je przed tarciem i umożliwia nam wykonywanie płynnych ruchów. Do niedawna sądzono, że zanik owej chrząstki to dolegliwość, która pojawia się tylko u starszych osób i jest związana z ich wiekiem i zużyciem tych części, jednak najnowsze badania wykazują, że nawet młodzi ludzie zmagają się z tym problemem. Odkryto na przykład, że można uniknąć zbyt szybkiego ścierania się chrząstki poprzez prawidłową dietę oraz, że często przyczyną tego procesu jest cukrzyca albo predyspozycje genetyczne. Zanik chrząstek może doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów, która wiąże się z silnym bólem i poważnymi ograniczeniami na co dzień.

Najczęstsze problemy ze stawami

Poza zwyrodnieniem stawów, istnieje jeszcze mnóstwo innych schorzeń które atakują te części naszego organizmu. Dotkliwy ból dotyczy najczęściej kolan, nadgarstków, barków i bioder. Jeśli w bolących okolicach widać na skórze obrzęk lub zaczerwienienie, najpewniej przyczyną jest jakiś uraz. Warto wówczas skonsultować się z lekarzem, choć najczęściej wystarczy stosowanie maści dla sportowców i okładów. Często zdarza się, że nadmierne przeciążenie stawów podczas uprawiania sportu (a zwłaszcza tenisa czy boksu), powoduje ich nadwyrężenie albo, że ból wynika z zażywania niektórych leków, takich jak cyklosporyna. Jeśli jednak ból jest chroniczny i nie ustępuje, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Ból stawów może wskazywać na groźne infekcje bakteryjne, zapalenie stawów, dnę moczanową, infekcje wirusowe czy nawet nowotwory kości i chrząstek. Dokuczliwy ból w stawach może również być objawem schorzeń układu pokarmowego.

Jak dbać o stawy?

Profilaktyczne dbanie o kości i ich łączniki to przede wszystkim ruch, który dba o ich ruchomość, a także prawidłowa dieta. Nie powinno w niej zabraknąć nabiału, ponieważ jego białko to ważny materiał budulcowy chrząstek, a także warzyw strączkowych i pieczywa pełnoziarnistego, które doprowadzą do produkcji mazi stawowej. Zbawienny wpływ na stawy mają również ryby, takie jak makrela, halibut czy tuńczyk, a także orzechy włoskie i oliwa z oliwek, które mają właściwości przeciwzapalne. Jeśli mamy problemy ze stawami, należy dokładnie je zdiagnozować. Leczenie bólu jest zależne od konkretnej przypadłości. Jeśli ból jest wynikiem przeciążenia, należy zaniechać konkretnej aktywności fizycznej, ale również zadbać o prawidłową wagę, dzięki czemu stawy nie będą przeciążone. Chorobliwa otyłość często jest przyczyną poważnych kłopotów ze stawami. Natychmiastową ulgę przynoszą środki przeciwbólowe, zastrzyki dostawowe i zimne okłady. Warto również zainteresować się regularną terapią na przykład w postaci fizykoterapii. Dzięki zabiegom z użyciem podczerwieni, lasera, ultradźwięków czy niskiej temperatury można znacznie zniwelować ból.