Jak leczyć ból?

Leczenie to ogół czynności, które podejmowane są przez lekarzy i specjalistów w różnych dziedzinach, aby doprowadzić pacjenta do zdrowia, a przynajmniej znacznie zniwelować dokuczliwe objawy. Do najpowszechniejszych metod leczenia należy farmako terapia, a więc podawanie pacjentom leków zwalczających choroby lub ich objawy. Rozwój farmaceutyki na przestrzeni ostatnich dekad pozwala pokonywanie wielu schorzeń za pomocą tabletek. Inną metodą leczenia może być na przykład arteterapia, czyli rodzaj psychoterapii, w którym wykorzystuje się sztukę, aby pomóc pacjentom. Używa się tutaj różnych dziedzin sztuki, od muzyki, plastyki, teatru aż po literaturę. Chemioterapia to metoda leczenia polegająca na podawaniu pacjentom syntetycznych związków chemicznych, dzięki którym możliwe jest leczenie nowotworów.

Dobre na ból

Fizykoterapia to jedna za gałęzi fizjoterapii, która polega na wykorzystywaniu czynników fizycznych w celu leczenia konkretnych dolegliwości. Jej głównymi założeniami są działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i niwelujące obrzęk wywołany przez różne urazy i choroby. Fizykoterapueci wykorzystują do pracy niską temperaturę, prąd, laser czy ultradźwięki, a regularne wizyty w ich gabinetach przynoszą diametralną poprawę, a często całkowicie niwelują chorobę. Zanim trafimy na fizykoterapię konieczne jest prawidłowe rozpoznanie choroby. Często ból stawów lub kości może nie być schorzeniem, a tylko objawem o wiele poważniejszej choroby, takiej jak na przykład zmiany nowotworowe kości. Lekarz pierwszego kontaktu i wskazani specjaliści powinni wykluczyć inne możliwości, a następnie skierować pacjenta do fizykoterapeuty, który pomoże mu w walce z bólem.

Zabiegi w gabinecie fizykoterapii

W zależności od dolegliwości, w gabinecie fizykoterapii możemy trafić na najróżniejsze zabiegi, które używane są do leczenia konkretnych schorzeń. Do popularnych należy na przykład krioterapia, a więc stosowanie temperatury poniżej 100 stopni Celsjusza na miejsca wymagające leczenia. Dzięki krioterapii miejscowej z użyciem ciekłego azotu lub okładów z lodu, można przyspieszyć leczenie silnego bólu po operacjach. Wykorzystywanie lampy ze światłem podczerwonym wpływa na zmniejszenie napięcia mięśniowego, działa przeciwbólowo i zwiększa przepływ krwi tętniczej przez tkanki. W przypadku chronicznych stanów zapalnych ścięgien często stosuje się tak zwane uderzenie fali akustycznej, która przynosi ulgę i uśmierza ból. Z kolei elektrostymulacja ma na celu pobudzenie układu nerwowego i mięśni, a w trakcie zabiegu pacjenci mogą wykonywać specjalnie dobrane ćwiczenia fizyczne. W fizykoterapii często wykorzystuje się również pole magnetyczne, ultradźwięki czy laser, a wszystkie te czynniki zewnętrzne mogą poprawić stan pacjentów z przewlekłymi chorobami ścięgien, kości i mięśni, a także tym, którzy zmagają się z urazami po operacjach i wypadkach. Regularność zabiegów przynosi o wiele lepsze efekty niż stosowanie maści uśmierzających ból czy tabletek przeciwbólowych, które, co prawda, zmniejszają ból, ale nie likwidują jego przyczyny.