Zdrowie i choroby

Medycyna to gałąź nauki zajmująca się ogółem zdrowia i chorób, jakie dotykają człowieka. Za jej prekursora uznaje się greckiego lekarza z czasów starożytnych, Hipokratesa, który stosował metody racjonalne do badania ludzi. Nauczał, że rolą lekarza jest pomaganie naturze tak, aby pacjent wyzdrowiał, a w jego pracach znajdziemy sporo informacji na temat leczenia urazów kości, układu pokarmowego i wielu innych. Przysięga Hipokratesa była składana przez lekarzy w starożytności, a jej zmodyfikowana wersja weszła do użytku po drugiej wojnie światowej, kiedy badano zbrodnie dokonywane przez japońskich i nazistowskich lekarzy. “Ojciec medycyny” ukształtował wielu przyszłych badaczy i miał fundamentalny wpływ na rozwój nauki, dzięki której w dzisiejszych czasach umieralność pacjentów z niektórymi chorobami jest zniwelowana do minimum, a lekarze doskonale radzą sobie z najróżniejszymi dolegliwościami, stosując terapie i podając im odpowiednie lekarstwa.

Zdrowie jest najważniejsze

Nie od dziś wiadomo, że zdrowie to najwyższa wartość w życiu człowieka, od której dopiero można uzależnić szczęście w innych dziedzinach. Człowiek, który cierpi albo którego dolegliwości ograniczają w codziennych czynnościach, nie może w pełni spełniać się w pracy zawodowej, relacjach z innymi ludźmi czy pasjach. Dopiero, kiedy czujemy się dobrze, możemy swobodnie myśleć o innych sprawach. Moda na zdrowy tryb życia, która przyszła do nas z Zachodu i szturmem podbiła najróżniejsze strefy życia pomaga w pozytywnych zmianach całego społeczeństwa. Zaczęło się od mody na fitness i aerobik, a aktywność fizyczna stała się zdrowym nawykiem wielu ludzi. Uwielbiamy siłownie, zajęcia grupowe, jazdę na rowerze i jogging. Dzięki temu nasze serca i płuca pracują wydajniej, a tkanka tłuszczowa spala się, przez co unikamy otyłości, czyli jednej z najpowszechniejszych chorób XX wieku. Z kolei trendy w dziedzinie kulinariów sprawiają, że coraz bardziej świadomie i zdrowo jadamy. Influencerzy uczą nas, by czytać etykiety ze składem danych produktów oraz jakich składników dla własnego dobra unikać. Prowadzący programu kulinarne ściągają się w wymyślaniu przepysznych potraw, które dobrze wpływają na nasz organizm. Coraz więcej ludzi decyduje się na eliminację niezdrowych produktów ze swojego jadłospisu, a w efekcie jesteśmy coraz zdrowszym społeczeństwem, które wie, że dieta ma kolosalny wpływ na stan naszego organizmu.

Jak wyeliminować ból?

Rehabilitacja to kompleksowe działanie na rzecz osoby niepełnosprawnej fizycznie lub psychicznie, które ma na celu doprowadzenie jej do zdrowia lub poprawienie jej stanu. Niepełnosprawność fizyczna może wynikać z wrodzonych lub mających genetyczne uwarunkowanie dolegliwości albo z urazów powypadkowych. Wówczas konieczne są regularne ćwiczenia pod okiem specjalistów w określonych dziedzinach, którzy dbają o to, aby pacjent w prawidłowy sposób stymulował swój organizm do pracy. Wyróżnia się kilka cech rehabilitacji, a wśród nich powszechność, która oznacza, że każdy człowiek, który jej wymaga, ma prawo, by z niej korzystać. Równie ważna jest wczesność, a więc podjęcie leczenia najszybciej, jak to możliwe, aby było ono skuteczniejsze i szybciej przyniosło efekty. Kompleksowość oznacza leczenie pacjenta przez specjalistów różnych dziedzin, jeśli tego właśnie wymaga jego dolegliwość, dzięki czemu żadna sfera nie zostanie zaniedbana. Z kolei ciągłość oznacza regularność spotkań, ponieważ wszelkie zabiegi rehabilitacyjne mają charakter długotrwałego procesu.