Zdrowie kobiet

Zdrowie stanowi nadrzędną wartość w życiu człowieka. Statystyki mówią, że kobiety żyją średnio o kilka do kilkunastu lat dłużej niż mężczyźni. Ale już Polki żyją o kilka lat krócej niż mieszkanki południowych i zachodnich krajów Europy. Historia sprawiała, że przez wieki Polki musiały nie tylko dbać o dom i dzieci, ale przejmować wiele obowiązków mężczyzn, którzy ruszali na wojny i brali udział w powstaniach w XIX i XX wieku. Jesteśmy więc przyzwyczajone do tego, aby troszczyć się o wszystkich wokół, a zapominać o sobie. Pora jednak to zmienić i przyjąć do wiadomości, że tylko w pełni zdrowia i sprawności możemy spełniać się we wszystkich dziedzinach życia. Należy wziąć odpowiedzialność za swoje życie – badania profilaktyczne mogą pomóc kobietom w wykryciu poważnych chorób na wczesnym etapie, kiedy jeszcze można je wyleczyć albo odpowiednio szybko zdecydować się na operację.

Obowiązkowe badania

Większość kobiet do siedemdziesiątego roku życia najbardziej narażona jest na nowotwory złośliwe, a z kolei później najczęściej przyczyną problemów jest układ krążenia. Kobiety młode i w średnim wieku bardzo często borykają się z rakiem jelita grubego, płuc, piersi, szyjki macicy i jajnika. Około pięćdziesięciu procent z nich umiera, nie dlatego, że przypadek od początku nie dawał nadziei na wyzdrowienie, ale dlatego, że choroba została rozpoznana zbyt późno. Rak to cichy zabójca, ból pojawia się często dopiero w ostatnim stadium, dlatego tak ważne jest robienie badań. Każda dojrzała kobieta powinna regularnie robić mammografię, która pozwala wykrywać niemal sto procent zmian nowotworowych na bardzo wczesnym etapie. Dodatkowo bardzo często robi się również USG piersi, które pozwala na wykrycie guzków, nawet jeśli nie są one jeszcze wyczuwalne. Drugim podstawowym badaniem, na które powinna regularnie zgłaszać się każda kobieta, jest badanie cytologiczne. Dzięki niemu można zdiagnozować raka szyjki macicy i wiele innych zmian chorobowych, które w ogóle nie są odczuwalne, a więc nie jesteśmy w stanie ich zauważyć. Lekarze twierdzą, że na bardzo wczesnym etapie, każdy nowotwór jest absolutnie uleczalny.

Serce jak dzwon

Panie uprawiające aktywność fizyczną, odżywiające się zdrowo i stroniące od wszelkich używek mają o wiele mniejszą szanse na kłopoty z sercem, ale i w tym wypadku nie ma reguły. Serce to organ, który pracuje nieustannie przez całe nasze życie, a jego choroby należy diagnozować jak najszybciej, aby uniknąć skrajnych sytuacji zagrażających naszemu życiu. Osoby cierpiące na cukrzycę lub nadciśnienie mają z kolei o wiele większe szansę na zawał serca, a kobiety w ciąży zmagają się z biegiem tygodni z coraz większym wysiłkiem, który również stanowi wyzwanie dla serca. Warto więc nie tylko badać ciśnienie i poziom cukru we krwi, ale od czasu do czasu sprawdzić u lekarza, czy nasze serce pracuje bez zarzutu. Strach przed badaniem powinien ustąpić miejsca przekonaniu, że nawet niezbyt dobre wyniki mogą uchronić nas przed o wiele większą utratą zdrowia, a nawet życia.