Trening czyni mistrza

Moda na zdrowy tryb życia i atletyczną sylwetkę pojawiła się na świecie kilka lat temu, wprowadzając nie tylko nowy kanon piękna zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet, ale również nowy styl życia. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe siłownie i sale, na których odbywają się najróżniejsza zajęcia ruchowe. Karnety na siłownie pozwalają klientom tych punktów na treningi od świtu do wieczora. Mogą oni zdecydować się na trening z trenerem personalnym, samodzielne ćwiczenia lub liczne zajęcia grupowe, podczas których trenowane są poszczególne partie ciała. Do popularnych zajęć należą na przykład zumba, pilates, rowerki czy zajęcia, podczas których ćwiczenia wykonywane są na małych trampolinach. Dodatkowym motorem rozwoju tej części gospodarki są popularne trenerki, mające już niemal status gwiazd i celebrytek, które nie tylko sprzedają materiały z ćwiczeniami, ale również organizują obozy wypełnione treningami czy sprzedają przekąski z dużą zawartością białka.

Rodzaje treningów

Treningi dzielą się na kilka kategorii, a znajomość podstaw teorii pomoże nam w wybraniu tego, czego szukamy, aby osiągnąć na siłowni zamierzone cele. Do najpopularniejszych rodzajów treningu należy wytrzymałościowy, który niemal natychmiast wpływa pozytywnie na układ krążenia, układ oddechowy i szereg procesów metabolicznych. Regularne ćwiczenia wytrzymałościowe zwiększają objętość płuc, a przede wszystkim praca mięśni powoduje uwalnianie kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej. Treningi Cardio mają charakter aerobowy i należą do nich takie aktywności jak bieganie w terenie lub na bieżni, jazda na rowerze lub rowerku stacjonarnym, korzystanie ze steppera czy orbitreka. Jest to najlepszy sposób na poprawę sylwetki i spalenie nadmiernych kilogramów, a uprawiany regularnie wzmacnia serce i zmniejsza szansę na poważne choroby tego organu. Kalistenika to zestaw ćwiczeń, do których nie są potrzebne żadne urządzenia. Wszystkie partie ćwiczone są z wykorzystaniem własnej masy ciała, a do popularnych ćwiczeń w tej kategorii należą przysiady, pompki czy podciąganie się.

Fitness kiedyś i dziś

Początki fitnessu wiążą się z wynalezieniem gimnastyki rekreacyjnej, co nastąpiło w Stanach Zjednoczonych w latach siedemdziesiątych. Pierwotnie były to ćwiczenia opracowane dla kosmonautów przez lekarza NASA, a szereg testów na tysiącach ludzi stały się przy okazji elementarzem aerobiku. Prawdziwą popularność tej formie ćwiczeń zapewniła jednak popularna aktorka, Jane Fonda, która pod koniec lat siedemdziesiątych uległa wypadkowi, po którym musiała szybko wrócić na plan. Aby szybko doprowadzić złamaną nogę do prawidłowego stanu, zaczęła chodzić na zajęcia gimnastyczne dla kobiet, które były prowadzone w rytm popularnych wówczas hitów. Jakiś czas później aktorka założyła swój własny fitness klub, a ćwiczenia, które zaproponowała swoim fankom, rozsławiły aerobik na całym świecie. Z czasem w klubach fitnessu zaczęły pojawiać się również sauny, gabinety masażu i bufety ze zdrowymi przekąskami. Są to dziś miejsca, w których można kompleksowo zadbać o formę, sylwetkę i zdrowie.