Korzyści płynące z medytacji i ich wpływ na mózg.

Liczne badania dowiodły korzyści płynących z regularnej medytacji. Może to obejmować zmniejszony stres, lepszą koncentrację, niższe ciśnienie krwi i zmniejszone objawy lęku i depresji, żeby wymienić tylko kilka.

I chociaż istnieją różne rodzaje medytacji, wszystkie mogą oferować podobny zestaw sprawdzonych korzyści medytacji dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Oto, co odkryły badania. Medytacja a zdrowie.

1. Lepsze skupienie i koncentracja.

Medytacja pomaga skupić się na teraźniejszości, co może poprawić koncentrację na innych zadaniach dnia codziennego.

Badanie przeprowadzone w 2011 roku przez Harvard Medical School badało wpływ medytacji uważności na mózg i odkryło związek między uważnością a przetwarzaniem nowych informacji.

Naukowcy zbadali mózgi 17 osób przed i po wzięciu udziału w ośmiotygodniowym programie medytacji. Skany mózgu wykazały wzrost istoty szarej w częściach mózgu odpowiedzialnych za uczenie się, pamięć i regulację emocjonalną.

Ponadto badanie przeprowadzone w 2016 r. Przez naukowców z Carnegie Mellon University wykazało, jak medytacja uważności może poprawić koncentrację i podejmowanie decyzji.

W badaniu wzięło udział 35 bezrobotnych dorosłych poszukujących pracy. Jedna grupa uczestniczyła w trzydniowym programie relaksacyjnym bez elementów medytacji uważności, podczas gdy druga grupa uczestniczyła w trzydniowej medytacji uważności. Skany mózgu przed i po wykazały wzrost łączności między częściami mózgu, które kontrolują uwagę grupy medytacyjnej.

„Badania pokazują, że możemy rzeczywiście ćwiczyć naszą uwagę i meta-świadomość, i że jest to umiejętność, której można się nauczyć” – mówi dr Richard Davidson, profesor psychologii i psychiatrii na Uniwersytecie Wisconsin-Madison i założyciel Center for Healthy Umysły.

2. Poprawa samooceny i samoświadomości.

Medytacja uważności zachęca do spowolnienia, pozwala na głębszą autorefleksję i może pomóc odkryć pozytywne cechy o sobie.

„Uważność pomaga zwiększyć samoświadomość poprzez zwiększenie zdolności do badania własnych myśli i uczuć bez osądu, co ostatecznie poprawia samoocenę” – mówi dr Brian Wind, dyrektor ds. Klinicznych w JourneyPure.

Według naukowców z Uniwersytetu Stanforda medytacja uważności może szczególnie pomóc osobom z lękiem społecznym. W badaniu z 2009 roku opublikowanym w Journal of Cognitive Psychotherapy 14 uczestników z zespołem lęku społecznego wzięło udział w dwumiesięcznym treningu medytacyjnym i zgłosiło zmniejszenie lęku i poprawę samooceny po ukończeniu programu.

3. Zmniejszony stres.

Medytacja uważności może również obniżyć poziom kortyzolu – hormonu stresu – dzięki czemu poczujesz się bardziej zrelaksowany.

W przeglądzie z 2013 roku naukowcy przeanalizowali ponad 200 badań medytacji uważności wśród zdrowych ludzi i stwierdzili, że medytacja jest skutecznym sposobem na zmniejszenie stresu.

Powtarzanie mantry – takiej jak słowo lub fraza – podczas medytacji może również działać uspokajająco, a koncentrując się na swojej mantrze, jesteś w stanie odwrócić uwagę od rozpraszających myśli.

Medytacja transcendentalna ma podobny efekt, w którym po cichu powtarzasz słowo lub dźwięk, aby się skupić, dzięki czemu jesteś w stanie osiągnąć stan całkowitej ciszy i stabilności, mówi David Foley, założyciel Unify Cosmos, medytacji centrum w Oklahomie.

Na przykład badanie z 2019 r. Wykazało zmniejszenie cierpienia psychicznego wśród nauczycieli i personelu pomocniczego, którzy uczestniczyli w transcendentalnym programie medytacji.

Badacze wykorzystali skale stresu przed i po programie, aby zmierzyć poziom wypalenia, depresji i stresu uczestników. Po przejściu siedmiostopniowego transcendentalnego kursu medytacji, uczestnicy ćwiczyli medytację dwa razy dziennie przez 15 do 20 minut w ciągu czterech miesięcy i zgłaszali niższy poziom stresu i wypalenia niż przed nauką technik.