Autyzm – objawy, diagnostyka

Autyzm jest przypadłością, które dotyczy mózgu, a może mieć podłoże genetyczne. Przypadłość ta wciąż jest badania, a więc nie można jednoznacznie określić przyczyn jej występowania. Opieka nad dzieckiem a autyzmem wymaga cierpliwości, odpowiednich umiejętności i dużo miłości oraz troski. Jakie są obawy autyzmu? Kiedy lekarz powinien przeprowadzić konsultację? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Objawy autyzmu

Dziecko cierpiące na autyzm zachowuje się specyficznie, zamyka się w swoim własnym świecie. Maluch jest nim tak zainteresowany, iż nie odczuwa szczególnej potrzeby kontaktu z innymi ludźmi. Takie zachowanie jest powodem występowania zaburzeń rozwoju, które dziecko odczuwa na każdym etapie swojego życia. Dziecko cierpiące na autyzm nie lubi dotyku, nie ma ochoty na interakcje z innymi ludźmi, sztywnieje, gdy dorosły weźmie je na ręce. Dziecko z autyzmem często skupia się na jednym przedmiocie, a gdy straci możliwość używania go, wpada w panikę. Dzieci borykające się z tą przypadłością miewają również często problemy ze snem. Dziecko ze spektrum autyzmu:

  1. Nie przejawia chęci zabawy z rówieśnikami,
  2. Preferuje spędzanie czasu w samotności,
  3. Nie lubi zmian w codziennej rutynie,
  4. Mimika twarzy nie wyraża dużej gamy emocji,
  5. Nie reaguje na swoje imię,
  6. Jeśli decyduje się na rozmowę, skupia się na jednym temacie,
  7. Nie biega w charakterystyczny dla maluchów sposób, nie podskakuje,
  8. Jest wrażliwe na dźwięki oraz dotyk.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, warto zgłosić się z pociechą do lekarza. Więcej informacji na temat diagnostyki i leczenia znajdziesz w kolejnych akapitach.

Autyzm – diagnostyka i leczenie

Aby ustalić, czy dziecko boryka się z autyzmem, konieczne jest podjęcie dwóch ważnych etapów. Pierwszy z nich polega na uważnej obserwacji rozwoju dziecka. Specjalista przeprowadza szereg badań, które mają na celu sprawdzenie, czy dziecko rozwija się w prawidłowym tempie. Na tym etapie badań, ważna jest również rozmowa z opiekunami dziecka.
Drugi etap rozpoznania wymaga pracy specjalistów takich jak neurolog, psycholog oraz pediatra rozwojowy. Dzięki ich pracy możliwe jest ocenienie pracy mózgu oraz nerwów, rozwoju dziecka.
Badania pomocne w potwierdzeniu lub zaprzeczeniu przypadłości to badania moczu oraz krwi, badania laryngologiczne, badania neurologiczne, okulistyczne, badania genetyczne albo metaboliczne.
Wszystkie wyżej wymienione sposoby pozwolą ocenić, czy zdrowie dziecka jest na odpowiednim poziomie.
Wspomniana przypadłość jest zaburzeniem mózgu, a więc nie można go wyleczyć. Warto jednak pamiętać, że szybka diagnoza i podjęcie odpowiedniej terapii mają ogromne znaczenie. Jeśli więc Twoje dziecko zachowuje się w inaczej niż jego rówieśnicy, warto wybrać się do lekarza i poszukać przyczyny problemów. Szybka diagnoza jest bardzo istotna, o czym warto pamiętać. Zwlekanie z wizytą u lekarza nie przyniesie nic dobrego.