Ultrasonografia – sprawdź jak może pomóc

Badania diagnostyczne to bardzo szeroka oferta, dzięki której można lepiej zadbać o swoje zdrowie. Ultrasonograf pozwala na badanie usg, dzięki któremu możliwe jest wykrycie różnych chorób. Badanie tego rodzaju jest bezpieczne, można powtarzać je wiele razy.

Przebieg badania

Medycyna bardzo chętnie wykorzystuje wspomniane badanie, gdyż pozwala ono szybko wykryć nieprawidłowości. Jest to badanie obrazowe, bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Badanie pozwala ocenić stan pacjenta, zaplanować leczenie, zadbać o profilaktykę.
Wspomniane badanie wykorzystuje fale akustyczne o odpowiedniej częstotliwości, które przenikają komórki, ale nie uszkadzają ich w żaden sposób. Obraz wyświetla się na monitorze, dzięki czemu lekarz ma do niego dostęp. Przed badaniem część ciała mająca być jemu poddana smarowana jest preparatem, który ma ułatwić jego przebieg. Następnie osoba przeprowadzająca badanie posługuje się specjalną głowicą, dzięki której możliwe jest uzyskanie wymaganego obrazu.

Przygotowanie do badania

Aby obraz był widoczny dobrze, trzeba przygotować się do zaplanowanego badania. Tuż przed nim trzeba zrezygnować z palenia papierosów, aby dym nie zniekształcił obrazu. Należy również wystrzegać się na kilka dni przed badaniem spożywania posiłków, które zawierają wzdymające składniki. Gazy także mogą zniekształcać obraz, dlatego na kilka dni przed badaniem, warto zadbać o wykluczenie z diety składników wzdymających.

Usg – kiedy?

Z racji tego, że wspomniane badanie pozwala wykrywać różne nieprawidłowości, jest zalecane w wielu przypadkach. To niezbędne badanie w ciąży, które pozwala kontrolować rozwój płodu. Ultrasonografia jest wykorzystywana także w profilaktyce raka piersi. Na takie badanie kierowane są również osoby, które odczuwają dolegliwości bólowe w różnych okolicach ciała, lub borykają się z objawami niedoczynności czy nadczynności tarczycy.

Zakończenie

Ultrasonografia to badanie, które może być wykorzystane w wielu sytuacjach. Jest bezpieczne i bezbolesne dla pacjenta, można powtarzać je wiele razy. Dzięki niemu specjalista może ocenić stan zdrowia pacjenta, podjąć decyzje dotyczące sposobu leczenia, ultrasonografia wykorzystywana jest także jako działanie profilaktyczne. Jest to podstawowe badanie, które wykonuje się kobietom w ciąży. Ultrasonografia pomocna jest także wówczas, gdy pacjent odczuwa dolegliwości mogące świadczyć o nieprawidłowej pracy tarczycy czy innych narządów. Badanie jest wykonywane wówczas, gdy pacjent odczuwa ból, można wykonać je na różnych obszarach ciała.
Aby obraz wyświetlany na monitorze był wyraźny, warto odpowiednio przygotować się do badania. Na kilka godzin przed nim należy wystrzegać się palenia papierosów, a kilka dni przed warto wykluczyć z diety potrawy wzdymające. Takie przygotowanie powinno okazać się wystarczające. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym.