Sprawdź jak zadbać o zdrowie jamy ustnej

Stomatolog to specjalista, którego gabinet należy odwiedzać regularnie. Zdrowie jamy ustnej jest bardzo ważne, a nieprawidłowości w tej kwestii, wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu oraz samopoczucie. Jak często odwiedzać dentystę? Jak pokonać strach przed leczeniem zębów? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej.

Wizyta u dentysty – jak często?

Chociaż leczenie zębów nie należy do najprzyjemniejszych, dentysta jest specjalistą, w którego gabinecie należy bywać regularnie. Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest bardzo ważne, niezależnie od wieku. Jeśli decydujesz się na wizytę u dentysty tylko wówczas, gdy pojawiają się problemy i odczuwasz ich skutki, warto zmienić swoje postępowanie. Stomatologa należy odwiedzać regularnie, aby być na bieżąco z informacjami na temat stanu zębów. Dzięki temu w przypadku nieprawidłowości można podjąć szybkie leczenie, co ogranicza ból, stres, a także jego koszty.
Każdy pacjent dostaje od lekarza indywidualne zalecenia, jeśli chodzi o częstotliwość wizyt kontrolnych. Zależy do od wielu czynników indywidualnych, takich jak wiek czy stan dziąseł lub zębów. Warto pamiętać, że w przypadku dzieci, pierwsza wizyta powinna odbyć się nie później niż do 18 miesiąca życia. Nierozwiązane problemy w dzieciństwie, oznaczają nieprzyjemne skutki również w dorosłym życiu.
Jeśli chodzi o częstotliwość wizyt, najczęściej lekarz zaleca je co pół roku. Pamiętaj jednak, że zależy to od wielu czynników indywidualnych. Aby uzyskać najbardziej precyzyjne informacje, należy po prostu wybrać się do gabinetu stomatologa.

Próchnica wrogiem zdrowej jamy ustnej

Bardzo powszechnym problemem jest próchnica. Może dotyczyć ona nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych. Powodują ją bakterie znajdujące się na płytce zębów. Nieleczona jest powodem przenoszenia bakterii na sąsiednie tkanki, zniszczenia, a nawet utraty zębów. Czynniki, które sprzyjają jej powstawaniu to głównie dieta bogata w cukier, a także długie działanie kwasów na zęby. Aby jej zapobiec, trzeba zadbać o zdrową i racjonalną dietę, warto również regularnie sprawdzać stan zębów u dentysty i dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Jeśli chodzi o ostatni punkt, należy pamiętać nie tylko o szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie, ale także o użyciu nici oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Pokonaj strach przed dentystą

Powodów, przez które ludzie unikają wizyt u stomatologa może być wiele. Bardzo często jest to strach przed bólem i leczeniem. Jak go pokonać? Oto kilka wskazówek:

  1. Komfort i rozmowa – komfort jest bardzo ważny podczas leczenia zębów. Warto pamiętać, że specjalista to też człowiek, który może pomóc w rozwiązaniu problemu i zmniejszeniu strachu. Powiedz specjaliście, co wywołało w Tobie negatywne odczucia. Być może wspólnie uda się Wam rozwiązać problem.
  2. Sprawdź, jak działają specjaliści – jeśli boisz się leczenia, ponieważ masz niemiłe wspomnienia sprzed lat, musisz wiedzieć, że leczenia w tych czasach wygląda inaczej. Technologia idzie do przodu, co pozwala szybko, skutecznie i bezboleśnie zadbać o piękny i zdrowy uśmiech.
  3. Zaufaj specjaliście – nie wybieraj pierwszego lepszego gabinetu stomatologicznego. Przed zapisaniem się na wizytę zapytaj bliskich, czy mogą polecić Ci dobrego specjalistę, który rozumie potrzeby i obawy pacjentów. Warto również zapoznać się z opiniami dostępnymi w internecie.