Jesteś po zapaleniu żołądka i jelit? Sprawdź co robić

Zapalenie żołądka i jelit – kilka informacji

Zapalenie żołądka i jelit objawia się przede wszystkim nudnościami i wymiotami, a także biegunką. Pojawia się również brak apetytu, a także znacznie pogorszone samopoczucie. Jest to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwości, na którą może być narażony każdy z nas. Najczęstsze przyczyny zapalenia żołądka i jelit to spożycie skażonej lub zepsutej żywności. Leczenie wówczas jest objawowe, stosuje się także terapię wspomagającą. Po zapaleniu żołądka i jelit warto wiedzieć jak postępować. Najważniejsze informacje znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Po zapaleniu żołądka i jelit – dowiedz się, co warto zrobić

Po przejściu zapalenia, warto zwrócić szczególną uwagę na dietę. Dobrze jest włączyć do jadłospisu płyny, a także produkty takie jak ryż oraz marchewka. Dzięki temu stolce powinny powrócić do normalności. Warto jeść często, ale małe porcje, aby nie obciążać żołądka oraz jelit. Należy zachować ostrożność w spożywaniu smażonych oraz tłustych potraw. Niestety podrażniają one żołądek. Dużo lepszym sposobem na przygotowanie posiłku okaże się gotowanie. Kawa, gazowane napoje oraz alkohol powinny zostać wykluczone z diety. Imbir działa doskonale na nudności. Warto dodawać go jako przyprawę do spożywanych potraw.
Poza odpowiednią dietą, pomocne okażą się również zioła. Koją stany zapalne oraz podrażnienia. Mięta pieprzowa, rumianek, siemię lniane oraz chmiel zwyczajny pozytywnie wpłyną na żołądek oraz jelita.

Podsumowanie

Zapalenie żołądka i jelit może przydarzyć się każdemu. Najczęściej spowodowane jest spożyciem zepsutego lub skażonego jedzenia. Typowe dolegliwości to nudności, wymioty, biegunka, utrata apetytu oraz pogorszenie samopoczucia. W przypadku takich objawów, warto zgłosić się do lekarza, aby wybrał odpowiedni sposób leczenia. Po jego zakończeniu, warto zadbać o odpowiednią dietę. Unikaj więc smażonych i tłustych potraw, wybierz gotowanie. Lepsze będą małe porcje niż obfite posiłki. Należy zrezygnować z picia napojów gazowanych, kawy oraz alkoholu. Spożywaj jedynie świeże potrawy. Warto postawić na zioła, które działają kojąco. Mięta, rumianek, chmiel zwyczajny oraz ziemię lniane są jak najbardziej wskazane. Warto postępować w taki sposób, który znacznie obniży ryzyko zachorowania. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową higienę. Ręce należy myć nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale także przed spożyciem posiłków. Warto również unikać dotykania twarzy, szczególnie w okolicach ust