Zakażenie dróg moczowych – objawy, przyczyny i leczenie

Zakażenie dróg moczowych to nieprzyjemne doświadczenie, które w pewnych przypadkach może być zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. W przypadku zauważenia typowych objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, w celu podjęcia skutecznego leczenia i pozbycia się problemu. Jak leczy się zakażenie dróg moczowych? Jakie są typowe objawy? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Zakażenie dróg moczowych – objawy

Odpowiedzialność za zakażenie dróg moczowych ponoszą bakterie. Przyczyny mogą być różne, na przykład nieprawidłowa higiena czy korzystanie z miejsc takich jak basen, lub toalety publiczne. Ze względu na budowę anatomiczną, kobiety są bardziej narażone na zakażenie dróg moczowych niż mężczyźni. Oto typowe objawy schorzeń:

  • ból brzucha,
  • gorączka,
  • dyskomfort podczas oddawania moczu – pieczenie, świąd, ból.

Jeśli odczuwasz podobne objawy nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza. Szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia daje duże szanse na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji, które mogą zagrażać życiu.

Leczenie zakażenia dróg moczowych

Sposób leczenia zakażeń dróg moczowych, zależy od przyczyny schorzenia. Aby ją poznać i móc skutecznie wyeliminować, konieczne są odpowiednie badania, pomocny okaże się także wynik wywiadu lekarskiego. Na podstawie badań oraz wywiadu, lekarz jest w stanie przepisać odpowiednie środki, które zahamują rozwój zakażenia oraz usuną przyczynę schorzenia. Pamiętaj, iż dolegliwości związane z układem moczowym to coś, czego nie warto bagatelizować. Można natomiast stosować działania profilaktyczne, które zmniejszą ryzyko zakażenia dróg moczowych. Więcej informacji na ten temat zawartych jest w kolejnym akapicie artykułu.

Zadbaj o swoje drogi moczowe – działania profilaktyczne

Działania profilaktyczne opierają się przede wszystkim na odpowiedniej higienie. Warto pamiętać o niej na co dzień. Do oczyszczania okolic intymnych używaj preparatów, które są do tego przeznaczone. Warto również pamiętać o nawodnieniu organizmu oraz stosować preparaty bogate w dobroczynną żurawinę. Zachowaj także ostrożność korzystając z publicznych toalet i innych miejsc, z których korzystają inni ludzie. Mimo tego, iż działania profilaktyczne nie dają stuprocentowej ochrony, z pewnością warto stosować je na co dzień. Dzięki temu bowiem ryzyko zakażenia dróg moczowych zostaje znacznie obniżone.