Domowy i sprawdzony sposób na ropny trądzik

Trądzik ropny to przewlekła forma trądziku pospolitego, który pojawia się na naszej twarzy w okresie dojrzewania, ale nie tylko. Również dorośli mogą mieć trądzik, będący wynikiem wielu czynników, jak nieodpowiednia pielęgnacja, niezdrowy styl życia, czy po prostu warunki w których żyjemy, jak środowisko czy zanieczyszczenia.
Ropny trądzik przy czym wygląda o wiele gorzej niż pospolity, z którego się wywodzi. Pojawiają się bowiem ropne zaskórniki, które pokrywają znaczny obszar naszej twarzy. Może to być powodem do licznych kompleksów. Jednak na szczęście już od wieków znany jest specyfik na taką okazję.

Dziegieć brzozowy

Dziegieć to ciemnobrązowa, lepka i tłusta ciecz o dość ostrym i bardzo nieprzyjemnym zapachu. Najczęściej pozyskiwana jest z brzozy i to właśnie ta dziegieć brzozowa jest najczęściej wykorzystywana w kosmetyce. Ma bowiem właściwości lecznicze i kosmetyczne, które sprawiają, że zniesienie jej zapachu nie jest najwyższą ceną.

Właściwości dziegciu brzozowego – ważne informacje

Ogólnie dziegieć brzozowy ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu różnych schorzeń i w kosmetyce. Wykazuje bowiem działanie antyseptyczne, przeciwpasożytnicze, przeciwbakteryjne, a także wykazuje działanie wspomagające pracę przewodu pokarmowego, serca i oszczysza ze szkodliwych produktów przemiany materii oraz pasożytów. Najczęściej wskazuje się, aby stosować go w przypadku świerzbu, grzybicy skóry, egzemy i łuszczycy, na ropiejące rany, siniaki, oparzenia, odmrożenia, odleżyny, wysypki, kamicę moczową, zaburzenia metaboliczne i niestrawność. Stosuje się wtedy czysty ekstrakt dziegciowy lub dostępne w aptekach preparaty i maści z dodatkiem dziegciu brzozowego.

Co jednak w przypadku kosmetyki? Dziegieć brzozowa ma właściwości antyseptyczne, antybakteryjne, złuszczające i przeciwzapalne. Z tego względu leczy się nią łupież, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry i łojotokowe zapalenie skóry. Pomaga również oczyszczać skórę, zmniejsza ilość zaskórników i zamyka rozszerzone pory, reguluje poziom sebum, zmiękcza i wygładza skórę oraz zapobiega ropnym wytryskom.
Dla nas dzisiaj najważniejsze jest jednak to, że aktywnie korzysta się z niego podczas leczenia trądziku w tym trądziku ropnego . Zapobiega bowiem powstawaniu ropnych zmian na naszej skórze, zmniejsza ilość zaskórników i reguluje poziom sebum, co znacznie usprawnia walkę ze zmianami na tle trądziku. Jednocześnie łagodzi stany zapalne, więc wycisza naszą skórę i nie pozwala na powstanie kolejnych zmian.

Brzozowy preparat na ropny trądzik DIY

Jak wykorzystać moc dziegciu brzozowego przeciwko trądzikowi ropnemu na swojej skórze? Najlepiej zakupiony ekstrakt rozcieńczyć w oleju kosmetycznym, maśle shea lub miodzie, tak aby ekstrakt stanowił 20% naszego domowego kosmetyku. W przypadku ropnego trądziku warto zmieszać go z masłem shea, które nie dopuści do nadmiernego osuszenia skóry i stosować jako krem na zmienionych trądzikiem partiach skóry twarzy.
Pamiętaj przy tym, aby nie stosować takiej terapii dłużej niż 3-6 tygodni. Inaczej możesz sobie zaszkodzić.