Sen to czas, kiedy cały organizm regeneruje się pod każdym względem, a jego odpowiednia ilość wpływa na nasze zdrowie psychiczne, fizyczne, a także urodę i pracę ośrodkowego układu nerwowego. Umysł żadnego człowieka nie jest w stanie pracować w stu procentach prawidłowo, jeśli nie zapewni mu się wymaganej ilości snu, ponieważ to właśnie wtedy, kiedy śpimy oszczędzamy energię, nasza gospodarka hormonalna pracuje we właściwy sposób i dochodzi do konsolidacji funkcji neurologicznych. Jednorazowe sytuacje, w których funkcjonujemy niewyspani po ciężkiej nocy lub po prostu wstajemy za wcześnie, nie są groźne dla człowieka. Jesteśmy wówczas senni, rozdrażnieni, mniej skupieni i produktywni, ale drzemka lub nadrobienie snu w kolejną noc załatwi problem. Natomiast ludzie, którzy nie dosypiają regularnie albo cierpią na bezsenność, narażeni są na poważne konsekwencje zdrowotne. Badanie dowodzą, że ludzie, którzy sypiają regularnie i bez problemów, są zdrowsi pod wieloma względami i o wiele bardziej wydolni pod względem fizycznym.
Ile snu potrzebujemy?
Ilość snu, jakiej potrzebuje organizm człowieka, jest ściśle związany z jego wiekiem i zapotrzebowaniem na każdym etapie życia. Niemowlęta sypiają zazwyczaj nieustannie z krótkimi przerwami na posiłek, a u małych dzieci czas ten skraca się niemal o połowę, a więc potrzebują około dwunastu godzin snu od wieczora do rana. Młodzież w okresie dojrzewania powinna nie tylko sypiać około dziesięciu godzin, ponieważ to właśnie podczas snu przysadka mózgowa produkuje hormon wzrostu, ale również kłaść się spać zbyt późno. Regularność i wczesne godziny zasypiania powinny w naturalny sposób synchronizować się dziennym procesem wydzielania hormonów. Dorośli ludzie sypiają zazwyczaj około siedmiu do dziewięciu godzin, a najlepszą odpowiedzią na pytanie, czy była to dobra noc, jest wstawanie bez problemu z energią do działania. Urządzanie takie jak Smart Watch wyposażone są w technologie pozwalające nam sprawdzić długość i jakość snu każdej nocy. Opaska na ręce bada puls, a aplikacja informuje użytkownika, o której godzinie zasnął z wielką dokładnością, oraz czy był o głęboki sen. To właśnie w głębokiej fazie snu organizm jest w stanie się regenerować, a u młodych ludzi dochodzi do stymulacji wzrostu kości. Ostatnia grupa wiekowa, ludzie starsi, potrzebują zdecydowanie najmniej snu. Często zdarza się, że wstają wczesnym rankiem po pięciu godzinach snu, które w zupełności im wystarczają.
Dlaczego brak snu jest niebezpieczny?
Pierwszymi objawami braku snu są zaburzenia koncentracji, rozkojarzenie i opóźnione reakcje. Pojawiają się również rozdrażnienie wynikające ze zmęczenia, a brak snu przez dobę zmniejsza umiejętność zapamiętywania informacji nawet o kilkadziesiąt procent. Ludzie pracujący fizycznie lub zawodowi sportowcy z powodu niedoboru snu tracą siłę fizyczną, które jest im potrzebna do wykonywania swoich obowiązków. Długotrwała bezsenność może zrujnować zdrowie człowieka pod wieloma względami. Człowiek permanentnie niewyspany naraża swój układ odpornościowy na poważne zaburzenia, a więc jest bardzo podatny na wszelkie infekcje i stres oraz jego powikłania, czyli problemy na tle nerwowym. Najważniejsze dla naszego zdrowia jest więc zapewnienie organizmowi takiej ilości snu, jakiej potrzebuje, aby funkcjonował optymalnie. Odpowiednia ilość snu połączona ze zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną to elementarne części składowe dobrego życia i witalności.