Wybór idealnych perfum

Na rynku znajdziemy setki zapachów perfum przeznaczonych zarówno dla pań i panów. W każdym sezonie pojawiają się również zupełnie nowe kompozycje, które niejednokrotnie od razu ogłasza się hitem danej pory roku. Wizyta w drogerii może przyprawić nas o ból głowy a sam wybór ulubionych perfum okazuje się być dość skomplikowaną sprawą. Jeżeli zatem nie wiesz, jaki zapach najlepiej Ci odpowiada, warto przeczytać poradnik dotyczący tego, w jaki sposób wybrać perfumy.

Kosmetyki

Często przy opisach poszczególnych perfum pojawiają się określenia dotyczące nut zapachowych. Różne nuty zapachowe sprawiają, że na każdą okazję, porę dnia czy porę roku wybierzemy inny zapach. Wyróżnia się siedem podstawowych rodzajów perfum. Warto się im przyjrzeć by dokonać najlepszego wyboru.

Cytrusowe i kwiatowe

Perfumy cytrusowe kojarzą się z latem i przyjemnym orzeźwieniem. Można je także łączyć z innymi zapachami. Tego typu zapachy są pozyskiwane ze skórek owoców cytrusowych. Najczęściej występujące w nich nuty zapachowe to: cytryna, grejpfrut, pomarańcza, bergamotka i neroli.
Perfumy o nucie kwiatowej są spotykane zdecydowanie najczęściej – mogą być powiązane z pojedynczymi kwiatami jak i całymi bukietami. Kojarzą się z pięknymi zapachami dla młodych dziewczyn i kobiet. Najpopularniejsze nuty zapachowe jakie w nich występują to: konwalia, lawenda, róża, jaśmin i kwiat pomarańczy.

Paprociowe i szyprowe

Perfumy o nucie paprociowej są spotykane przede wszystkim w zapachach dla mężczyzn. Stanowią zapach wyrazisty, intensywny i wyjątkowo aromatyczny. Znajdziemy w nich takie nuty zapachowe jak: bergamotka, lawenda, pelargonia, mech dębowy i wetiweria.
Perfumy szyprowe są używane najczęściej jesienią i zimą. Wykorzystuje się w nich takie nuty jak: paczula, bergamotka, mech dębowy i neroli.

Drzewne i orientalne

Perfumy o nucie drzewnej są rozgrzewające i kojarzą się z ciepłem dlatego idealnie sprawdzają się w okresie zimowym. Wyróżniamy tutaj takie nuty jak: drzewo sandałowe, cedr, paczula, drzewo figowe czy sosna. Perfumy drzewne kojarzą się także z zapachem drewna i uważane są za gorzkie.
Z kolei perfumy orientalne są ciepłe i delikatne, kojarzą się z ciepłymi barwami. Znajdziemy tutaj takie nuty jak: bursztyn, cynamon, wanilia, mirra czy piżmo. Perfumy o nucie orientalnej kojarzone są jako luksusowe i klasyczne. Należy do nich na przykład Chanel numer 5.

Perfumy skórzane

Perfumy o nucie skórzanej powstały z inspiracji modną skórzaną odzieżą. Kiedyś skóra była symbolem luksusu i dlatego też dbano o to, żeby tego typu perfumy kojarzyły się z produktem luksusowym. Wyróżniamy tutaj takie nuty perfum jak: tytoń, miód, brzoza, drzewo czy dym.