Pierwsza pomoc na ból ucha.

Nagły ból, początkowo łagodny jednak szybko przechodzący w silny, dokuczliwy i oporny na działanie doraźnych lekarstw. To prawdopodobnie zapalenie ucha, które jest jednym z najczęstszych powikłań niedoleczonego przeziębienia, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zarazki dostają się do ucha środkowego, powodując zapalenie i gromadzenie się wysięku. W wyniku powstałego stanu zapalnego dochodzi do podwyższonego ciśnienia w uchu środkowym, co może skutkować przerwaniem błony bębenkowej i wycieku ropnego płynu.
Ryzyko zachorowania jest większe u dzieci do 11 roku życia, dzieci stanowią połowę pacjentów i jest to związane z budową narządu słuchu.

Objawy zapalenia ucha

Pierwszym niepokojącym objawem w przypadku zapalenia ucha jest ból, nasilający się zwykle nocą. Następnie dochodzi do osłabienia słuchu, pogorszenie samopoczucia, nudności, wymiotów z towarzyszącą wysoką gorączką. Jeżeli po podaniu doraźnych preparatów ból nie znika, a jedynie zmniejsza się, ale tylko na chwilę, to sygnał, że mamy do czynienia z zapaleniem ucha.

Jak leczyć zapalenie ucha w każdym wieku?

Leczenie zapalenia ucha, które przebiega z gorączką, praktycznie zawsze wymaga szybkiej wizyty u lekarza. Laryngolog lub pediatra, który dobierze odpowiedni antybiotyk i leki przeciwbólowe, które uśmierzają ból i obniżają gorączka. Jeżeli ból jest bardzo ostry, lekarz morze naciąć błonę bębenkową, co powoli na wyciek ropy. Podstawą diagnozy jest zbadanie ucha przez wziernik.
Nieleczone zapaleni ucha może przejść w stan przewlekły lub rozszerzyć się na sąsiednie obszary np. wyrostek sutkowaty, opony mózgowe.

Sposoby na leczenie w domu

Jeżeli ucho zaczyna boleć, można w pierwszej kolejności próbować samemu pozbyć się dolegliwości, zakładając, że nie doszło jeszcze do zapalenia ucha, W pierwszej kolejności należy rozgrzewać ucho, w tym celu przydają się ciepłe okłady z gazika nasączonego spirytusem kamforowym lub maścią rozgrzewająca, która smarujemy za uchem.
Ponieważ ból uch bardzo często związany jest z katarem, który spływa po tylnej ścianie gardła, można próbować zakraplać wodę utlenioną do nosa i ucha.

Ból ucha bywa nieznośny, jeżeli jest łagodny, można próbować domowych sposobów. Jeżeli się nasila lub przebiega z gorączką i złym samopoczuciem, jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem. Nieleczone zapalenie ucha może powodować poważne konsekwencje, włącznie z utratą słuchu. Z kolei niedoleczenie zapalenia ucha w konsekwencji może skutkować powracającymi schorzeń narządu słuchu, a także uszkodzeniem słuchu.