Jak zapobiegać zaostrzeniom egzemy i dlaczego występują?

Co to jest zaostrzenie egzemy?

Jest to powrót objawów egzemy, które zazwyczaj obejmują czerwoną, swędzącą wysypkę skórną. Możesz również zauważyć: zaognione czerwonawo-brązowe lub szare plamy, szczególnie na dłoniach, stopach , klatce piersiowej, szyi oraz w zgięciach łokci i kolan.
Poważne swędzenie, które pogarsza się w nocy. Sucha skóra, która może stać się surowa lub opuchnięta od drapania. Małe wypukłe guzki, na których może pojawić się skorupa lub wyciek płynu. Skóra, która gęstnieje i pęka. Objawy te mogą na chwilę ustąpić, a następnie ponownie się zaostrzyć. Zapobieganie zaostrzeniom egzemy.

Możesz mieć przewlekłą lub długotrwałą egzemę. Lub może po prostu wybuchnąć po dotknięciu czegoś lub w innych okolicznościach.

Co powoduje nawrót egzemy?

Leczenie nie działa na wszystkich tak samo i może wystąpić opóźnienie między leczeniem a objawami. Najczęstszymi czynnikami powodującymi nawroty egzemy są: pot, tkaniny (wełna, poliester), sierść zwierząt domowych, gorąca lub zimna pogoda i chemiczne środki myjące.

Innymi powodami nawrotów egzemy ;
Sucha skóra . Może stać się łuskowaty, ciasny i łatwy do złamania, co może prowadzić do zaostrzenia.
Stres. U niektórych osób stres emocjonalny może wywołać objawy egzemy. Lekarze nie wiedzą dokładnie, dlaczego tak jest, ale istnieją sposoby na zmniejszenie stresu w Twoim życiu, , przez zmiany stylu życia, po podejścia terapeutyczne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna.
Drażniące. Mogą to być artykuły gospodarstwa domowego, takie jak mydło do rąk i naczyń, detergent do prania, szampon, płyn do mycia ciała lub domowe środki czyszczące i dezynfekujące. Sok z owoców, warzyw, a nawet mięsa może działać u niektórych osób jako czynnik powodujący powrót choroby.

Inne typowe czynniki drażniące to:

  • Palenie papierosów
  • Metale takie jak nikiel
  • Perfumy i inne zapachy
  • Maści antybakteryjne, takie jak neomycyna i bacytracyna
  • Formaldehyd (w niektórych środkach dezynfekujących, szczepionkach i klejach)

Leczenie nawrotów egzemy

Współpracuj ze swoim lekarzem, aby znaleźć odpowiednie dla siebie leczenie. Twoje objawy, wiek, historia rodziny , inne problemy zdrowotne i styl życia pomagają znaleźć skuteczne metody leczenia. Większość metod leczenia egzemy przynosi krótkotrwałą ulgę. Lekarz może przepisać krem steroidowy, aby zatrzymać swędzenie i usunąć wysypkę, lub miejscowe kremy, które chronią skórę i zapobiegają wybuchom egzemy.