Jak działają elektryczne łóżka rehabilitacyjne?

Zaawansowany wiek, wypadki, przebyte operacje, różne choroby – to wszystko może wpływać na zdolność do ruchu. Prawidłowa rehabilitacji może znacząco przyspieszyć powrót do dawnego stanu zdrowia. Wśród sprzętów, które są niezbędne przy rehabilitacji dużą rolę odgrywają łóżka rehabilitacyjne – niektóre z nich wyposażone są w napędy elektryczne. Jak one działają i jak mogą pomóc choremu?

Czym są elektryczne łóżka rehabilitacyjne i jak działają?

Elektryczne łóżka rehabilitacyjne to specjalne łóżka przeznaczone dla osób, które ze względu na swoją ograniczoną sprawnością ruchową wymagają długotrwałej opieki lub rehabilitacji. Elektryczne łóżka rehabilitacyjne składają się zazwyczaj z czterech segmentów – głowowego, tułowiowego, udowego i podudziowego – i wyposażone są w napęd elektryczny umożliwiający regulację wysokości i kąta nachylenia poszczególnych segmentów leża za pomocą prostego w obsłudze pilota. Dzięki temu można dostosować pozycję leżącą do potrzeb pacjenta i zapewnić mu komfort oraz bezpieczeństwo.

Dodatkowo elektryczne łóżka rehabilitacyjne wyposażane są w funkcje takie takie jak:

  • wysięgnik do podnoszenia pacjenta,
  • barierki boczne chroniące przed wypadnięcie,
  • kółka z hamulcami,
  • materac przeciwodleżynowy sterowany pompą.

Wysokiej jakości łóżka rehabilitacyjne znajdziemy w ofercie sklepu Medseven.

W jakich sytuacjach sprawdzą się łóżka rehabilitacyjne?

Łóżka rehabilitacyjne są przeznaczone dla osób, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się lub zmianą pozycji w łóżku. Mogą to być osoby starsze, chore przewlekle lub po operacjach, urazach czy udarach. Łóżka rehabilitacyjne pomagają im w codziennych czynnościach, takich jak wygodne spożywanie posiłków, oglądanie telewizji, czytanie książek. Dzięki wyposażeniu w materace przeciwodleżynowe materac jest rozwiązaniem w pełni bezpiecznym dla utrzymania zdrowia osób o znacznym ograniczeniu ruchu. Wszystko to ma niebagatelny wpływ nie tylko na komfort fizyczny pacjenta oraz ułatwienie mu powrotu do zdrowia, ale również poprawę jego codziennego samopoczucia.

Łóżka rehabilitacyjne są również bezcenną pomocą dla opiekuna osoby chorej. Dostosowując pozycję poszczególnych segmentów opiekun może znacznie ułatwić sobie takie zadania jak karmienie, mycie czy przebieranie podopiecznego, a także przenoszenie go z łóżka na wózek bez nadwerężania kręgosłupa. Łóżka rehabilitacyjne sprawdzą się zarówno w szpitalach, jak i prywatnych domach, w których mieszka osoba o znacznie ograniczonych możliwościach ruchowych.