Transport medyczny to szczególny rodzaj przewożenia ludzi, który można uznać za integralną część leczenia. Jego zadaniem jest przetransportowanie pacjenta z punktu A do punktu B, czasem w jedną stronę, a czasem w dwie. Różnorodność dodatkowych opcji do wyboru ma zapewnić pacjentowi i jego rodzinie komfort, najwyższej jakości opiekę i spokój o bezpieczeństwo podczas podróży. Choroby i dolegliwości wielu osób nie pozwalają im na samodzielne podróżowanie lub odbywanie wizyt do lekarza czy innych placówek, w których podejmują leczenie lub rehabilitację. Warto więc zapoznać się z ofertami firm oferujących sanitarny transport, aby zapewnić choremu właśnie to, czego potrzebuje. Często jest to jedyny sposób, aby podczas podróży uniknąć zbędnego stresu i dostać się do wyznaczonego miejsca pod profesjonalną opieką i w towarzystwie najbliższych.
Usługi sanitarnych przewozów
W Polsce istnieje wiele firm, które oferują przewóz pacjentów i ludzi z poważnymi dolegliwościami. Ich usługi to przede wszystkim przewożenie ludzi, którzy z różnych względów nie powinni podróżować na własną rękę, jednak w ofercie znajdują się dodatkowe opcje do wyboru. Podstawową ofertę stanowią przewóz pacjenta w jedną stronę lub też odwiezienie go do punktu docelowego i powrót na miejsce. Istnieje też interwencyjny przewóz, podczas którego w karetce znajduje się dwóch ratowników medycznych oraz interwencyjny przewóz, podczas którego w karetce poza dwoma ratownikami medycznymi znajduje się również lekarz. Oczywiście, jeśli zdrowie pacjenta na to pozwala, a więc nie potrzebuje specjalistycznej opieki, a jedynie komfortowego przejazdu, można wybrać opcję transportu medycznego z samym kierowcą i poprosić i towarzystwo kogoś bliskiego. Warto rozważyć wszystkie opcje, ale nie przepłacać za niepotrzebne dodatki, ponieważ usługi tego typu nie należą do najtańszych.
Koszty sanitarnego przewozu
Za przewóz medyczny w jedną stronę zapłacimy około czterech złotych za kilometr, jeśli w karetce znajdować ma się tylko kierowca. Warunkiem jest jednak przewożenie materiału biologicznego lub też człowieka, którego stan zdrowia jest relatywnie stabilny. Dodatków opłata za sanitariusza to około czterdziestu złotych za godzinę, ale należy pamiętać, że płacimy za każdą rozpoczętą roboczogodzinę, a w więc stawka ta podwaja się, jeżeli przewóz zajmie sześćdziesiąt parę minut. Cena za godzinę pracy pielęgniarki podczas transportu medycznego to nieco ponad sześćdziesiąt złotych. Może ona zapewnić profesjonalną opiekę nad pacjentami, których stan zdrowia tego wymaga. Z kolei lekarz, który znajduje się w karetce podczas przewozu pacjenta, to koszt około stu pięćdziesięciu złotych z godzinę pracy. Jest on za to niezbędny, jeśli stan pacjenta jest zły i w każdej chwili może wymagać stosownej pomocy lekarskiej. Często stan pacjenta może być zmienny lub trudny do określenia przez niego samego i rodzinę, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, jeśli pacjent ma być w przewożony w odległe miejsce.