Mniszek lekarski to roślina, która w Polsce jest bardzo powszechnie spotykana. Przede wszystkim w okresie wiosennym i wczesnoletnim, tego typu roślinę napotkać możemy na każdej większej, jak i mniejszej polanie. Potoczna nazwa mniszka “maja” sugeruje miesiąc, w którym częstotliwość jego występowania jest największa. Jak pomaga na nasze zdrowie?
Wspomniany już wcześniej mniszek występuje przede wszystkim na terenach centralnej Europy. W naszym kraju często traktuje się go jako chwast, który negatywnie wpływa na rozwój warzyw w polach – ma on jednak również pozytywne działania, które należy wykorzystywać i pod żadnym pozorem o nich nie zapominać. Zastosowanie mniszka lekarskiego w medycynie ogranicza się przede wszystkim do jego mleczka zawartego w środku, a także do innych nadziemnych części rośliny. Głównym jego zastosowaniem jest oczyszczanie organizmu z różnego rodzaju toksyn oraz zwiększanie odporności organizmu. Warto nadmienić, że zarówno korzeń jak i łodyga mniszka lekarskiego jest najczęściej wykorzystywana w procesach produkcyjnych lekarstw naturalnych, bazujących na mniszku lekarskim. Z samych kwiatów z kolei, wyprodukować można napar mający na celu poprawę stanu zdrowia podczas przeziębienia czy grypy.
Wykorzystanie mniszka lekarskiego możliwe jest dzięki zawartych w nim składnikach czynnych powodujących lecznicze jego działania. Z pewnością wiele razy próbowaliśmy mleczka zawartego we wnętrzu mniszka i zostawaliśmy odrzucani przez jego gorzki smak – jest to lakton seskwiterpenowy, znany w medycynie specyfik leczniczy. Oprócz niego, w mniszku lekarskim znajdują się również kwasy fenolowe, kwasy polifenolowe, sterole, sole potasowe, trójterpeny, a także inulinę. Związek wszystkich wymienionych wyżej składników działa odtruwająco – usuwa z naszego organizmu niechciane toksyny, które mogłyby destrukcyjnie wpływać na stan naszego zdrowia.
Kiedy przyjdzie wiosna, warto jest więc poświęcić przynajmniej jeden dzień na zbiory mniszka lekarskiego. Jego przygotowanie jest bardzo łatwe, ażeby nie stracił on swoich wartości leczniczych, powinniśmy go w miarę szybko wysuszyć. W momentach gorszego samopoczucia związanego przeziębieniem, grypą czy innym tego typu wirusem – możemy bez wahania sięgnąć po przygotowany wcześniej mniszek lekarski. Nie zapominajmy jednak o jego głównej zalecie, a więc o odtrącaniu z organizmu wszelkiego rodzaju toksyn – działa to również w przypadkach zatrucia pokarmowego, przy którym zdecydowanie lepiej jest sięgać po sprawdzone, naturalne lekarstwa aniżeli te, które nabyć możemy w aptekach.