Z czego wykonać łóżko?

Czy płyta meblowa może służyć jako surowiec do własnoręcznego wykonania łóżka? Oczywiście, że tak. Nawet, jeśli myślenie o tym, jak zrobić łóżko, nie jest na szczycie Twojej listy rzeczy do zrobienia, może to sprawić, że stworzysz idealny mebel, który zagwarantuje Ci zdrowy i wydajny sen – tak ważny dla regeneracji całego organizmu i naszego życia.

Na pocieszenie, napiszemy Ci, że nawet początkujący majsterkowicz może zbudować ramę łóżka. A jak już masz ramę, to reszta pójdzie z górki! Łóżka są stosunkowo prostymi konstrukcjami, składającymi się tylko z pięciu podstawowych elementów: płyty czołowej, płyty nożnej, dwóch poziomych szyn i drewnianych listew, które obejmują szyny i wspierają sprężynę pudełkową.

Jeśli samodzielnie decydujesz się budować własne łóżko, możesz stworzyć coś naprawdę oryginalnego i jedynego w swoim rodzaju. To przecież Ty decydujesz o stylu, projekcie, gatunku drewna, budżecie i rodzaju oraz kolorze wykończenia. Zanim jednak przygotujesz się do pracy i zamówisz zestaw planów budowlanych, sprawdź listę narzędzi i materiałów potrzebnych do majsterkowania i budowy ramy łóżka.

Zabierając się do dzieła, pamiętaj, żeby zbudować ramę o około cal szerszą i dłuższą, aby wygodnie włożyć w nią sprężynę i materac. Jeżeli zbudujesz ramę zbyt małą, tarcie może powodować zniszczenia i niewygodne korzystanie z mebla. Łóżkowe ramy można budować z różnych rodzajów drewna, a także płyt drewnopochodnych, jak na przykład płyta meblowa.

Jeśli używasz miękkiego drewna, takiego jak sosna lub cedr, rozważ wycięcie części nieco grubszych i szerszych, aby nadać ramie łóżka niezbędną wytrzymałość i sztywność. Sklejka natomiast będzie dobra dla tworzenia dużych paneli w headboard lub footboard, ale lepiej sprawdzi się solidne drewno dla wszystkich elementów konstrukcyjnych.

Wysokość tworzonego łóżka jest często punktem spornym w wielu domach. Dlaczego? Ponieważ to, co jest wygodne dla kogoś, niekoniecznie będzie wygodne dla Ciebie. Jedna osoba może być bowiem zbyt wysoka lub zbyt niska dla danej ramy. Dlatego zmierz wysokość swojej sprężyny i materaca, a następnie dostosuj ramę łóżka do swoich indywidualnych potrzeb, aby uzyskać pożądaną wysokość końcową.