Duży brzuch to jeden z najczęściej występujących kompleksów wśród ludzi na całym świecie. Rozpatrywanie tej kwestii jedynie w kategoriach estetycznych jest jednak błędem i spłycaniem problemu. Moda na aktywny tryb życia i zdrową dietę nasila się, ale mimo to otyłość należy do najważniejszych zagrożeń dla zdrowia populacji. Zmaga się z nią ponad miliard ludzi na Ziemi, co oznacza, że u takiej liczby ludzi tkanka tłuszczowa wynosi między 25 a 30 procent całej masy ciała. Ani nasz układ kostny, ani serce nie są przystosowane do obsługiwania tak potężnego ciała, dlatego w wyniku otyłości ludzie zapadają na szereg najróżniejszych chorób, które nie tylko uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie, ale również stanowią dodatkowe zagrożenie dla życia. Osoby otyłe bardzo często stają się również ofiarami stanów depresyjnych, które wynikają z zaniżonej samooceny i izolowania się od innych ludzi.
Zdrowie: choroby związane z otyłością
Otyłość to nie tylko brak upragnionej sylwetki, ale przede wszystkim przewlekła choroba, która ma negatywny wpływ zarówno na organizm, jak i na psychikę. Ludzie, którzy cierpią na otyłość, są narażeni na cukrzycę typu 2 i dyslipidemię, czyli zaburzenia gospodarki lipidowej. Bardzo powszechne w takich przypadkach są choroby wątroby oraz układu pokarmowego, na przykład refluks żołądkowo-przełykowy, który objawia się nie tylko silnym bólem brzucha, ale również chroniczną zgagą, paleniem w klatce piersiowej i nudnościami. Najbardziej narażone w przypadku poważnej nadwagi jest serce, a osoby, u których ten organ pracuje ponad normę, mają większe szanse na zawał, migotanie przedsionków czy chorobę wieńcową serca. Badania wykazują również związek między nadprogramowymi kilogramami a astmą, dną moczanową i, oczywiście, schorzeniami przeciążonych kości i stawów. Niesłusznie bagatelizowane są psychiczne powikłania wynikające z tej choroby. Otyli ludzie niemal zawsze uważają się za nieatrakcyjnych, a niska samoocena prowadzi do izolacji, stanów depresyjnych, a nawet myśli samobójczych.
Jak walczyć z nadwagą?
Odchudzanie to jedna z najtrudniejszych zmian życiowych, na jakie ludzie dobrowolnie się decydują. Wiąże się ono z rezygnacji z przyjemności, od których człowiek jest uzależniony. Z jadłospisu muszą wówczas zniknąć tłuste potrawy, słodkie napoje, niezdrowe przekąski i tak zwane puste kalorie, które zazwyczaj są smaczne, ale nie mają żadnych wartości odżywczych. Warto zasięgnąć rady specjalistów, ponieważ kompetentny dietetyk umiejętnie dobierze składniki, za którymi przepadamy, a które pomogą nam chudnąć. Dieta powinna również łączyć się z sukcesywnym wprowadzeniem coraz większej ilości aktywności fizycznej, jednak i tutaj warto skonsultować się z trenerem, które oszacuje, na jakie ćwiczenia możemy sobie pozwolić. Dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb danej osoby i nie powinna sprawiać, że osoba te będzie permanentnie odczuwała głód. Właściwie dobrane posiłki często zdają się być zbyt duże i sycące, jednak dobór odpowiednich składników ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej i prawidłowy metabolizm.