Operacje i zdrowie

Chirurgia to słowo wywodzące się z języka greckiego, w którym jego dwie części oznaczają kolejno rękę i działanie. Nazwa to dosłownie odwołuje się do pracy chirurgów, którzy zajmują się leczeniem drogą operacyjną. Chirurg musi nie tylko posiadać szeroką wiedzą na temat anatomii człowieka i procesów zachodzących w jego organizmie, ale również charakteryzować się niesamowitą precyzją, umiejętnościami manualnymi oraz błyskawicznym refleksem, który może uratować życie pacjenta w przypadku nieoczekiwanego rozwoju sytuacji podczas operacji. Historia chirurgii sięga czasów starożytnych, kiedy w niektórych kulturach przeprowadzano zabiegi obrzezania, a nawet trepanację czaszki. Na przestrzeni lat kolejne osiągnięcia w tej dziedzinie podyktowane były w dużej mierze przez wojny i najazdy barbarzyńców, po których trzeba było ratować życie rannych. W XIV wieku można już było studiować chirurgię we Francji, ale prawdziwym kamieniem milowym w tej dziedzinie było dopiero zastosowanie eteru do usypiania pacjentów w pierwszej połowie XIX wieku. Dziś codziennie przeprowadza się dziesiątki tysięcy skomplikowanych zabiegów i operacji, a nam trudno wyobrazić sobie, że możliwości tej mogłoby zabraknąć.

Czym zajmuje się chirurg?

Chirurgię dzielimy na dwie podstawowe kategorię, czyli na chirurgię miękką i twardą. W przypadku tej pierwszej lekarze zajmują się operowaniem wszystkich tkanek miękkich, od organów wewnętrznych, przez usuwanie nowotworów, aż po zszywanie ran powstałych wskutek wypadków. W przypadku chirurgii twardej zadaniem lekarza jest leczenie układu kostnego po złamaniach i wstawianiem protez. Ciekawostką jest, że dzieci leczone mogą być jedynie przez chirurgów dziecięcych i jest to dziedzina traktowana jako zupełnie odrębna. Jeśli jednak istnieje zagrożenie życia dziecka, chirurg dla dorosłych ma obowiązek ratować nieletniego pacjenta. Oprócz wspomnianych kategorii istnieje sporo specjalistów w zakresie chirurgii, którzy dbają o nasze zdrowie pod różnym kątem. Neurochirurgia zajmuje się operacjami w obrębie układu nerwowego, a w tym również mózgu i rdzenia kręgowego. Zadaniem kardiochirurgów jest operowanie serca i naczyń krwionośnych, a torakochirurgia to operacyjne leczenie wad i urazów klatki piersiowej.

Piękno spod skalpela

Chirurgia plastyczna to dziedzina, w której operacje zazwyczaj nie ratują życia, ale z pewnością zwiększają komfort psychiczny i samoocenę pacjentów, a to istotny czynnik determinujący szczęśliwe życie. Chirurg plastyczny zajmuje się korektą defektów ciała oraz wad wrodzonych i nabytych. Korekta nie oznacza tutaj, że operacja jest niezbędna, ale że pacjent nie podoba się sobie i pragnie operacyjnie skorygować swój wygląd. Powszechną operacją plastyczną jest poprawianie odstających uszu u dzieci i dorosłych. Kobiety najczęściej decydują się na powiększenie piersi, wypełnienie ust, modelowanie twarzy poprzez implanty imitujące kości policzkowe czy zmianę kształtu nosa. U mężczyzn operacje plastyczne zdarzają się o wiele rzadziej, ale sporo panów zmniejsza zbyt duży nos albo decyduje się na implanty imitujące imponującą tkankę mięśniową.