Czym są suplementy diety?

W najróżniejszych reklamach często słyszymy tekst dotyczący suplementów diety. Okazuje się, że wiele ludzi wciąż nie wie, czym one tak naprawdę są. Nierzadko mylone one są z elementami wspomagającymi diety odchudzające – suplement diety to coś więcej, niż tylko “pomoc” przy odchudzaniu.

Czym są suplementy diety? Otóż, suplementem diety nazywamy taki środek spożywczy, którego zastosowanie pomaga nam w uzupełnianiu braków diety (niekoniecznie odchudzającej!) jaką aktualnie stosujemy. Z reguły jest to nic innego jak źródło niezbędnych witamin czy też składników mineralnych, których w naszym harmonogramie żywieniowym brakuje. Przyjmując jakikolwiek suplement diety, warto jest ówcześnie skonsultować go z lekarzem dietetykiem, który jest po prostu ekspertem w dziedzinie suplementów dietetycznych.

Najczęściej suplementy przyjmują formę łatwych do przełknięcia kapsułek bądź też tabletek – rzadziej podawane są w formie płynu, ponieważ rozcieńczone często tracą niektóre ze swoich wartości. Istotne jest, aby suplement diety spełniał kryteria niezbędne do sklasyfikowania go jako środka spożywczego. Musi mieć więc wystarczająco dużą jakość, a także musi być on w pełni bezpieczny dla potencjalnych konsumentów – zarówno pod względem ich zdrowia, jak i życia. Warto wspomnieć, że suplement diety nie jest lekiem. Często myślimy tak, ponieważ suplementy sprzedawane są z reguły w aptekach. W całej Unii Europejskiej, suplement diety nie jest traktowany jak lek, mimo jego sprzedaży w punktach aptecznych. Należy również brać pod uwagę, że długość naszego życia często uzależniona jest od tego co jemy, a także od naszej aktywności. Jeśli czujemy się na co dzień ospali, tak jakby nam czegoś brakowało, być może warto odwiedzić dietetyka. Może on bowiem wskazać potencjalne źródło tego problemu i zalecić nam suplementy, które pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie i samopoczucie.

Pamiętajmy, że do prawidłowego działania naszego organizmu, wymagana jest niezliczona ilość mikroskładników, które niekoniecznie muszą znajdować się w naszych posiłkach. To właśnie w takich sytuacjach powinniśmy sięgać po suplementy diety. Traktujmy je jako małe narzędzie wspierające nasz organizm w prawidłowym funkcjonowaniu, w unikaniu chorób i podnoszeniu samopoczucia. Jednocześnie uczulam – nigdy nie myślmy o suplementach diety jak o czymś, co powinno nam permanentnie towarzyszyć – jest to jedynie pomoc, uzupełnienie diety, a nie jej stały element. Najlepiej bowiem czerpać mikroskładniki z pożywienia, które naturalnie powinno nam je dostarczyć.