Czym są buty profilaktyczne dla dzieci?

Słysząc określenie – buty profilaktyczne, od razu przychodzi nam na myśl problem ze stopami. To błąd. Buty profilaktyczne mają za zadanie chronić stopy dziecka przed powstawaniem problemów. Warto w pierwszych latach życia zadbać o odpowiedni rozwój stopy, by uniknąć problemów w przyszłości.

Obecnie na rynku jest duży wybór odpowiedniego obuwia dla dzieci. Trampki profilaktyczne dla dzieci czy sandałki profilaktyczne nie dziwią nikogo. Wielu rodziców decyduje się na wybór takiego obuwia, by przeciwdziałać możliwym problemom. Obuwie profilaktyczne jest bardzo często mylone z obuwiem ortopedycznym. To drugie zalecane jest dzieciom, które już mają problem ze stopami. Buty ortopedyczne zaleca dziecku lekarz. Natomiast buty profilaktyczne zostały stworzone dla dzieci zdrowych, których stopy mają fizjologiczny kształt i rozmiar i nie sprawiają problemów z chodzeniem.

Jak wybrać buty profilaktyczne?

W zasadzie każde buty, które kupujemy dziecku powinny spełniać wymóg bycia butami profilaktycznymi, czyli takich, które umożliwiają stopom prawidłowy rozwój, zapobiegając powstawaniu wad postawy. Najczęściej obuwie profilaktyczne wygląda jak zwykłe buciki i jest przygotowane do tego, by w razie konieczności włożyć do nich wkładkę ortopedyczną. Trampki profilaktyczne dla dzieci wyglądają jak typowe trampki, dzięki czemu są chętnie noszone przez dzieci. Dodatkowo wykonane są ze specjalnych materiałów, które wspomagają prawidłowy chód dziecka. W większości wypadków mają one sznurowadła, by jeszcze lepiej dopasować się do stopy.

Aby buty profilaktyczne spełniały swoje zadanie, muszą być odpowiednio dobrane do stopy dziecka. Nie mogą być ani za małe, ani za duże. Powinny mieć około 10 milimetrów zapasu. Buty powinny mieć sztywny zapiętek, który będzie stabilizował kostkę dziecka. Ważna jest także dość miękka elastyczna i antypoślizgowa podeszwa, która pozwali stópce pracować. Czubki butów powinny być szerokie, tak aby nie ścierać palców. Niezwykle ważny jest materiał, z którego buty są wykonane. Ważne, by stopa dziecka mogła w butach oddychać.

Stopy dziecka wymagają od nas, dorosłych dbałości. Dlatego tak ważne jest, by w pierwszych latach życia zwracać szczególną uwagę na buciki, które dziecko ma na nogach. Dzięki temu zapewnimy prawidłowy rozwój dziecięcego układu kostno-szkieletowego. Małe stópki dziecka, które jeszcze się kształtują, są najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju zniekształcenia i deformacje. Dlatego wybierając obuwie profilaktyczne, zadbamy odpowiednio o stopy dziecka i pozwolimy mu uniknąć problemów w przyszłości.