Metody leczenia nadpotliwości

Nadpotliwość jest uważana za jedną z najbardziej kłopotliwych dolegliwości. To dość wstydliwy problem, ponieważ wiąże się z nadmiernym wydzielaniem potu. Jest to nie tylko niekomfortowe, ale również niezdrowe, gdyż pot wydziela się nierównomiernie do zapotrzebowania organizmu. Wbrew pozorom na tę dolegliwość cierpi bardzo dużo osób. Dlatego przedstawiamy szczegóły dotyczące nadpotliwości. Sprawdź, w jaki sposób można ją wyleczyć.

Wydzielanie potu to oczywiście naturalny proces fizjologiczny, o ile wydzielina pojawia się w normalnych ilościach. Jej nadmiar może wskazywać nad nadpotliwość. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty. Pracownik centrum medycznego Sublimed podpowiada:

Dolegliwość związana z nadmiernym wydzielaniem potu to problem natury zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Uniemożliwia bowiem codzienne funkcjonowanie i nierzadko stanowi powód do wstydu. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia, by sprawnie wyeliminować źródło kłopotu.

Do jakiego lekarza się udać?

Po zaobserwowaniu u siebie objawów nadpotliwości należy się skonsultować z właściwym lekarzem. Specjalista, do którego warto się udać, to dermatolog. Zajmuje się on bowiem chorobami skóry, a także niektórymi schorzeniami ogólnoustrojowymi, które pojawiają się w formie różnych zmian na skórze i w okolicy gruczołów. Lekarz, korzystając z wiedzy i doświadczenia, a także odpowiednich sprzętów, rozpozna problem i zaproponuje skuteczne leczenie. Jeśli będzie taka potrzeba, zleci kolejne badania lub skieruje do innego specjalisty.

Toksyna botulinowa na nadpotliwość

Jedną z metod leczenia nadpotliwości jest podawanie toksyny botulinowej. Jest to bardzo silny preparat, który wstrzykuje się pod skórę. Sprawia on, że acetylocholina przestaje być uwalniania z zakończeń nerwowych. To właśnie ta substancja odpowiada za przekazywanie informacji dotyczących wydzielania potu do gruczołu potowego. Dzięki zabiegowi możliwe jest zablokowanie produkowania potu w obszarze ciała, który został poddany leczeniu.

Przed podaniem toksyny botulinowej pacjent jest odpowiednio przygotowywany. W tym celu wykonuje się specjalny test, pozwalający uwidocznić miejsce gruczołów potowych, które odpowiadają za nadmierne wydzielanie potu. Po tym skórę należy podzielić na fragmenty i w każde wyznaczone pole wstrzykuje się toksynę botulinową. Zabieg może być niekomfortowy, ale odczuwalny ból jest niewielki.